Situace, na kterou jsme v souvislosti s budováním Státního fondu audiovize dlouhodobě upozorňovali a ke které bude podle všeho docházet často. Na posledním zasedání rady fondu pro kinematografii, které proběhlo na začátku července, pro podjatost a střet zájmů navrhla samu sebe vyloučit v jednom z hlasování radní Lenka Wimmerová (foto). Důvodem bylo projednávání projektu připravovaného celovečerního filmu Bílá voda, na jehož scénáři Wimmerová dříve pracovala. Vyplývá to ze zápisu jednání rady.
Bílá voda je filmovou adaptací stejnojmenného románu Kateřiny Tučkové. Dříve bylo oznámeno, že Wimmerová má být i režisérkou filmu (viz zde). Konkrétně v tomto hlasování rady šlo o prodloužení lhůty pro dokončení projektu Bílá voda - z konce května 2025 na konec února 2026. Zbylí tři radní, Peter Badač, Petr Bilík a Jan Svačina (další radní Ľubica Orechovská z neznámých důvodů nebyla přítomna, omluvena podle zápisu nebyla), návrh Wimmerové schválili a vyloučili ji z tohoto konkrétního jednání. Z celkového počtu pěti radních tak o Bílé vodě hlasovali tři.
I tak je situace v této radě dost zvláštní - Lenka Wimmerová je členkou rady fondu pro kinematografii, která rozhoduje o přidělení financí pro Bílou vodu. A pro ten samý projekt Wimerová psala scénář a původně byla uváděna jako režisérka projektu.
Výše uvedený postup s vyloučením kvůli podjatosti je správný a vyplývá ze zákona o audiovizi. Byť podle všeho má ještě rezervy. Podle vedení fondu by totiž rovněž producenti projektu/žadatelé měli při příslušném hlasování o svých projektech sami označit radní v potenciálním střetu zájmů: "Za účelem zamezení účasti osob, jimž brání překážka podjatosti nebo střet zájmů nebo jiná zákonem stanovená překážka, na hodnocení projektů, označí žadatel v žádosti o podporu audiovize takové členy příslušné rady a hodnotitele (na základě veřejného seznamu jmenovaných hodnotitelů pro danou kategorii podpory audiovize a pro daný dotační okruh), u nichž má za to, že jim překážka v hodnocení jeho projektu brání," uvedlo vedení fondu. V zápisu o hlasování o projektu Bílá voda však toto upozornění žadatele chybí.
Jak jsme uvedli již dříve, řada lidi v představenstvu a radách fondu jsou v potenciálním střetu zájmů, většinou nepřímém. Všichni členové představenstva a rad jsou podle zákona veřejnými funkcionáři a vztahují se na ně příslušné povinnosti, vyplývající z českého zákona o střetu zájmů. Kupříkladu radní David Šemík je herním designérem a programátorem v herním studiu Amanita Design. Současně bude rozhodovat o dotacích pro videoherní projekty. U radního Tomáše Feřteka, který má rozhodovat o dotacích pro TV projekty, zase životopis na webu fondu uvádí spolupráci s Českou televizí plus stále trvající "zpracování dramaturgických posudků filmových a televizních scénářů jak v interním, tak externím režimu". Střety zájmů hrozí i u radního Daniela Krátkého (infrastruktura audiovize), který je předsedou Asociace provozovatelů kin.
To samé platí i pro představenstvo fondu, ve kterém jsou zástupci Asociace producentů v audiovizi, CME (matka TV Nova) nebo TV Prima. Většinou se zde jedná o nepřímé střety zájmů. Nepřímý střet zájmů - strukturální, oborový, systémový, institucionální - je podle legislativy EU nepřípustný. To je uvedeno v tzv. Finančním nařízení EU 2018/1046. Jak upozorňuje ministerstvo kultury, pod které nově stavěný fond audiovize spadá, toto Finanční nařízení se ale vztahuje na evropské fondy. Český zákon o střetu zájmů na nepřímý střet zájmů nepamatuje.