Ještě než dojde k jakémukoliv doteku, mozek už je ve střehu. Máme v něm speciální oblast, která přijímá a vysílá signály do našich pohlavních orgánů. Různé části těla, například klitoris, vagína, děložní čípek u žen nebo penis u mužů, aktivují různé části mozku. To znamená, že každá oblast může přinášet jiný druh slasti, a když se stimuluje více najednou, zážitek se násobí.
Jak se mozek zapojuje?
Když začínáme být vzrušení, mozek začne „roztáčet motory“. Aktivuje se oblast, která řídí sexuální chování, a ta často méně funguje u lidí trpících depresí, což může vysvětlovat snížené libido. Další část mozku, hippocampus, propojuje doteky a vůně se vzpomínkami a emocemi, což může zvýšit přitažlivost a touhu. Do toho vstupuje i amygdala, která zpracovává emoce a zajišťuje, že na erotické podněty reagujeme odpovídajícím způsobem. Přední část mozku, prefrontální kortex, pak pomáhá regulovat sexuální touhu a kontrolovat naše chování.
Když se blíží vyvrcholení, tělo i mozek jedou naplno. Mozeček pomáhá koordinovat napětí ve svalech, hlavně v oblasti stehen, břicha a hýždí. Krevní tok se zrychluje, nervová aktivita sílí, to všechno zvyšuje rozkoš. V tu chvíli také začíná fungovat část mozku, která tlumí vnímání bolesti a zároveň zesiluje prožitek slasti. Proto může být sex příjemný i tehdy, kdy bychom jinak cítili nepohodlí.
Orgasmus
V momentě orgasmu se část mozku, která za normálních okolností rozhoduje o našich činech,orbitofrontální kortex, dočasně „vypne“. Díky tomu se cítíme uvolněně, spontánně a někdy až nekontrolovaně. Tělo během orgasmu uvolňuje řadu chemických látek:
- Dopamin, který aktivuje centra radosti
- Oxytocin, který posiluje blízkost a emoční vazbu
- U mužů také vasopresin, který může zvyšovat motivaci i pocity připoutání, ale někdy i agresivitu
Tyto látky dohromady vytvářejí silný zážitek, který často přesahuje pouhou tělesnou stimulaci.
Co se děje po sexu?
Po orgasmu přebírá vládu parasympatický nervový systém, zklidňuje srdce, dech i mysl. Uvolňuje se serotonin, který přináší pocit klidu a ospalosti. Oxytocin, zejména u žen, přetrvává i po milování a může pomoci ulevit od bolesti, jako jsou bolesti hlavy nebo napětí v těle. Ale není to vždy jen růžové. Malé procento lidí po sexu zažívá pocity smutku nebo prázdnoty, tzv. postkoitální dysforii. Příčiny nejsou úplně jasné, někdy mohou souviset s minulými negativními zkušenostmi, jindy se objeví bez zjevného důvodu.
Jak funguje sexuální cyklus?
Vědci rozdělili sexuální reakci těla na čtyři základní fáze:
- Touha
Začíná to v hlavě. Mozek reaguje na podněty, které vnímá jako erotické. Srdce se rozbuší, dech se zrychluje, svaly se napínají, krev proudí do pohlavních orgánů, penis se ztopoří, klitoris se zvětšuje, vagína zvlhne. - Vzrušení
Všechny tělesné změny se prohlubují. Genitálie jsou citlivější, napětí ve svalech sílí, tělo je plné očekávání. U mužů se varlata přitahují blíž k tělu, u žen může dojít k výrazné změně barvy a prokrvení vaginálních stěn. - Orgasmus
Vrchol rozkoše. Dochází k rytmickým stahům svalů, u žen hlavně v oblasti vagíny a dělohy, u mužů v oblasti penisu a prostaty, což vede k ejakulaci. Celé tělo je v maximálním napětí, někdy se na kůži může objevit zarudnutí typické pro sexuální aktivitu. - Uvolnění
Tělo se postupně vrací do klidového stavu. Svaly se uvolní, dýchání se zpomalí, genitálie se vrací do běžného stavu. U mužů nastupuje tzv. refrakterní období, kdy nejsou schopni dosáhnout dalšího orgasmu. U žen ale často tato schopnost zůstává a při dalším podnětu mohou prožít další vyvrcholení.
Ačkoli se popsané fáze vyskytují u většiny lidí, každý z nás je jiný, a každý sexuální zážitek může být odlišný. Ne vždy musí dojít ke všem fázím, a ne vždy v přesném pořadí. Někdy se touha objeví až při fyzickém kontaktu. Jindy se člověk cítí naplněně i bez orgasmu. Sex totiž není jen o fyzickém prožitku, je i o emocích, intimitě, sdílení a spojení s druhým člověkem.
Pokud se některá část cyklu nedaří, třeba chybí touha, obtížně se dosahuje vzrušení nebo vyvrcholení, nemusí to hned znamenat problém. Každý prožívá sex jinak a i to, co fungovalo dřív, se může s věkem nebo životní situací změnit. Důležité je, jak se při sexu cítíte. Pokud něco nevyhovuje, je dobré si o tom promluvit s partnerem, lékařem nebo třeba sexuálním terapeutem.
Klíčem k lepšímu sexu je poznání vlastního těla. Vnímejte, co vás vzrušuje, jak reagujete na dotek, co vám dělá dobře. Díky tomu můžete lépe komunikovat se svým partnerem a prožít intimitu naplno, nejen tělem, ale i hlavou a srdcem.
Zdroje: WebMed, MedicineNet, Unilad
Související články