Na přelomu tisíciletí se Microsoft chlubil úspěchem Windows XP, svého dosud nejvlivnějšího operačního systému. Dnes se společnost soustředí na to, aby přiměla uživatele přejít z Windows 10 na Windows 11, což je úkol, který v souvislosti s novými verzemi operačního systému několikrát zopakovala. Co však samotný Microsoft nikdy nevěděl, je, že k jeho nelibosti mnozí přešli na Windows XP zdarma. Překvapivě to nebyl jediný operační systém, který měl podobnou zkušenost.
Jak jsme informovali na konci dubna, speciální kód Windows XP umožňoval používat Windows XP zdarma, o čemž Microsoft 36 měsíců nevěděl. Nyní, jak odhalil TechSpot, podobnou fintu měl i systém Windows 95, kdy výrobci počítačů využívali triků v systému BIOS k odemčení plných verzí zkušebního softwaru. Na rozdíl od příběhu s Windows XP však Microsoft o této praxi věděl.
Dědictví systému Windows 95
Jak uvádí původní zpráva, společnost Microsoft tuto praktiku objevila při vývoji technologie Plug and Play (PnP). Tato funkce měla v podstatě usnadnit konfiguraci hardwaru na starších počítačích, což byl aspekt, který vyžadoval analýzu mnoha počítačů. Během tohoto výzkumu našli lidé ze společnosti Microsoft v systému BIOS větu „Not Copyright Fabrikam Computer“, což je aspekt, který okamžitě upoutal jejich pozornost. Důvod? Budoucí rozsah této terminologie.
V devadesátých letech bylo zřejmě velmi běžné, že určité programy dokázaly v systému BIOS detekovat specifické řetězce, aby automaticky odemkly prémiové funkce. Pokud tedy například v systému BIOS stálo „Copyright Fabrikam Computer“, způsobilo to aktivaci pokročilých softwarových funkcí. V důsledku toho se konkurenční výrobci, jako například Contoso, rozhodli vkládat falešné řetězce, například „Not Copyright Fabrikam“, čímž se jim nakonec podařilo oklamat původní software.
Díky tomu mohli zákazníkovi nabídnout větší hodnotu, aniž by museli platit licenční poplatky, což je pravděpodobně nezákonné. Ve skutečnosti takové praktiky představovaly formu softwarového pirátství, která byla překvapivě regulována již v éře MS-DOS. Proto po zjištění této praxe museli vývojáři při testování standardu PnP provést citlivé úpravy, aby zajistili, že starý hardware během testování nespadne. O několik desetiletí později však tento příběh ukazuje, jak technologický pokrok odhalil i ty nejzločinnější praktiky tohoto odvětví.
Dopad na softwarový průmysl
Zneužití těchto autorských řetězců v systému BIOS se netýkalo pouze společnosti Microsoft, ale mělo také významný dopad na softwarový průmysl obecně. Vývojáři softwaru byli nuceni zavést přísnější bezpečnostní opatření na ochranu svých produktů. Ta zahrnovala používání složitějších aktivačních klíčů a zavádění online ověřovacích systémů, které měly zabránit neoprávněnému používání softwaru.
what makes BIOS so proprietary?
by inretrogaming
Kromě toho tato situace zdůraznila potřebu větší spolupráce mezi výrobci hardwaru a vývojáři softwaru, aby byla zajištěna bezpečnost a integrita technologických produktů. S technologickým pokrokem bylo vyvinuto úsilí o zlepšení zabezpečení systému BIOS a zabránění opakování podobných situací v budoucnu.
Příběh o tom, jak výrobci počítačů zneužívali autorských práv v systému BIOS k bezplatnému odblokování prémiového softwaru, je připomínkou problémů, kterým technologický průmysl čelil ve svých počátcích. I když tyto praktiky již nejsou díky pokroku v zabezpečení běžné, slouží jako připomínka důležitosti inovací a spolupráce při vývoji bezpečnějších a spolehlivějších technologií.