Herec Antonín Navrátil, známý ze seriálu Kamarádi (vysílal se v letech 1969 – 1973 a zahrál si v něm například i Marek Eben), aktuálně prožívá velmi nepříjemné osobní drama , jak redakce VIPživot zjistila. Přes třicet let totiž marně bojuje o svou mentálně handicapovanou dceru Kateřinu (IQ 30), která po zbavení svéprávnosti žije v ústavu.
Rád by se o ni staral sám, ale nejde to „Zrůdy v taláru“ – tak svými slovy nazývá soudy, státní zástupce a úřady. Právě ty podle něj už několik desetiletí brání jeho právu být otcem. Na podporu svých tvrzení chystá knihu se stejnojmenným názvem , v níž detailně popisuje údajná selhání justice.
Se svou dcerou se prý navíc ani nevídá, protože mu to není umožněno. Jak vše proběhlo, prozradil deníku Aha!: V roce 1991 se prý vrátil z cest a byt našel úplně prázdný . „Manželka odvezla dva nákladní vozy věcí a naši dvouletou dceru,“ vzpomíná s odstupem.
Uvedl také, že asi půl roku poté upadla do bezvědomí, i když do té doby byla bezproblémová. Následně se u ní projevily vážné neurologické potíže, které vygradovaly až v těžkou operaci hlavy . O tom všem ale slýchal jen zprostředkovaně. Bývalá žena mu prý neumožňovala styk, což se opakovaně snažil zvrátit před soudem.
Bývalá manželka vše vidí jinak V redakci jsme však zaznamenali i názor druhé strany. Rozhlasová redaktorka Ivana Navrátilová totiž webu Blesk poskytla zcela odlišné vyjádření. „Rozhodnutí opatrovnického soudu uznalo můj požadavek na vymožení Kačenčina stipendijního připojištění ve výši 295 tisíc korun , které jí tatínek zcizil,“ svěřila se. (Navrátil přitom tvrdí, že o žádné zcizení nejde, ale že kvůli zbavení dcery svéprávnosti musel peníze ukládat na svůj účet.)
Soudy počítaly s tím, že dcera bude z těchto peněz od svých 18 do 25 let dostávat měsíční rentu. O tu pak Navrátilovi snížily alimenty, které měl do rodinného rozpočtu přispívat . „Ty ale také sedm let neplatil, protože si myslel, že nemusí, když má Kateřina invalidní důchod,“ doplnila Navrátilová.
Navrátil však nesouhlasí s tím, aby byla jeho dcera umístěna v ústavu, a rád by si ji vzal do péče. Jeho nová rodina včetně malé dcerky se na ni prý těší. Soudy ale jeho požadavkům zatím vyhovět odmítají . Exmanželka navíc tvrdí, že dceři je v ústavu lépe a Navrátila označuje za nezodpovědného člověka. Naposledy například nechal Kačenku celou noc samotnou na chatě a „hlídal“ ji pouze přes Skype.
V Česku je neplacení alimentů stále „měkké“ Naše redakce upozorňuje, že neplacení alimentů je větší problém, než se může zdát. Nejen, že rodičům, kteří se o děti starají, tyto peníze často zoufale chybí – ale ani těm, kteří se takto nezákonně obohacují, obvykle nehrozí žádné tvrdé postihy.
V jednom známém případu, o kterém informoval web iRozhlas, například otec dlužil na výživném 20 tisíc korun a soud mu pouze uložil podmínku . Po několika měsících pak matce svých tří dětí poslal symbolickou částku, aby „ukázal snahu“ a vyhnul se stíhání – a to soudu bohužel stačilo.
Podle serveru ePravo je zanedbání povinné výživy jedním z nejčastějších trestných činů v Česku. Poškozený opatrovník dítěte může na dlužníka podat trestní oznámení už po čtyřech měsících neplacení . V rámci nápravy lze například požadovat exekuci, obstavení mzdy nebo účtu, a dokonce i odebrání řidičského průkazu – což se v praxi často ukazuje jako nejúčinnější metoda.