Je poměrně vzácné slyšet, že Afrika by mohla mít řešení, které znamená konec problému s plynem a ropou, jako na dlani. Západní Afrika však tuto moc získala a může světu slíbit čistý a bezuhlíkový zdroj energie.
Tento ohromující objev byl výsledkem požáru, ke kterému došlo v roce 2000 ve vodním vrtu poblíž Bourakébougou v Mali. Plyn, který z tohoto vrtu unikal, byl tvořen téměř 98 % čistého vodíku a hořel čistě bez černého kouře. Tento objev vzbudil zájem po celém světě, protože poskytuje pohled na potenciál přírodního vodíku jako udržitelného zdroje energie.
Zjistilo se, že oněch 1 400 000 kilogramů vodíku se skrývá pod menší africkou vesnicí v samotném Mali. Tento vodík je ve své nejčistší formě a je zcela odlišný od vodíku vyráběného znečišťujícími procesy. Odhalený vodík byl vodíkem, který vznikl chemickou reakcí mezi vodou a minerály bohatými na železo. Navíc bylo zjištěno, že vodík neustále vzniká přirozeným procesem zvaným serpentinizace. Tento proces zahrnuje reakci vody s určitými typy hornin, jako je například peridotit, které jsou bohaté na železo a hořčík.
Jedno z prvních vodíkových polí svého druhu
Vodíkové pole pohřbené pod Bourakébougou se rozkládá na ploše 8 km2 a obsahuje víceméně pět na sebe naskládaných geologických vrstev bohatých na vodík. To je významné, protože to naznačuje, že vodík je nejen hojný, ale také potenciálně snadno dostupný a těžitelný.
Při dotazování na náklady na těžbu bylo zjištěno, že zelený vodík formulovaný elektrolýzou stojí přibližně 5 dolarů za kilogram, zatímco modrý vodík vytvořený z fosilních paliv se zachycováním uhlíku stojí víceméně 2 až 3 dolary za kilogram. Pro srovnání, tento přírodní vodík v Mali lze získat za pouhých 50 centů za kilogram. To z něj činí vysoce konkurenceschopnou možnost na světovém trhu s energií.
Mohla by být těžba vodíku levnější než těžba nafty nebo uhlí? Je zřejmé, že tento objev činí vodík konkurenceschopným vůči ostatním uchazečům ve hře o čistou energii. V současné době tento vodíkový vrt zásobuje energií celou vesnici v Mali a objevuje se v odvětvích elektřiny, vzdělávání a obchodu. To vše je možné díky vodě, která slouží jako palivo.
Afrika má velký potenciál
Zpočátku existovalo mnoho pochybností o získávání vodíku přírodní cestou, ale tyto pochybnosti byly zažehnány, jakmile vědci zjistili, kde vodík hledat. Tento objev vedl k dalším objevům, například k tomu, že vodík vzniká geochemicky a kontinuálně, zejména v oblastech, kde se vyskytují minerály obsahující železo.
To, co vedlo k objevu v Mali, byly spekulace o potenciálu, který by mohly mít i další africké země. Předpokládá se, že africké země s podobnou geologií jako Mali, jako je Guinea, Demokratická republika Kongo a některé části jižní Afriky, by také mohly obsahovat stejně velké zásoby vodíku. Důsledky této skutečnosti jsou obrovské, protože by mohla vést k nové éře energetické nezávislosti a udržitelnosti kontinentu.
Vodík jistě stojí za objevení, protože nevede k větším únikům toxických látek ani k větší uhlíkové stopě. Vodík nabízí čistou energii. Předpokládá se, že tento objev přírodního vodíku by mohl uspokojit světovou poptávku po čisté energii na více než tisíc let. V nabídce Mali je čistý vodík, který již není třeba, aby lidé přeměňovali vodík na černý.
Objev z Mali se zapíše do historie
Obvykle se Evropa proslavila tím, že má potenciál zajistit ročně přibližně 45 000 tun zeleného vodíku; nyní je to však právě vodíkový objev v Bourakébougou, který slibuje čistší energetickou budoucnost na dlouhá léta dopředu. Díky nabídce 1,4 milionu kilogramů čistého vodíku v jediné nádrži a možnosti dalších milionů skrytých zásobníků vodíku po celém kontinentu se Afrika může stát lídrem hnutí za čistou energii. Konec ropy a zemního plynu by mohla velmi dobře přinést malá vesnice v Mali, která leží v srdci Afriky.