„Zámecký areál v Chlumu u Třeboně prochází v posledních dvou letech rozsáhlou revitalizací, jejímž cílem je zachránit významnou kulturní památku a vytvořit prostor, který bude sloužit nejen historii, ale i současnosti,“ píše se v úvodu vyjádření, které na facebookových stránkách zámku zveřejnili zástupci areálu jménem jednatele Daniela Bakaeva a jeho zástupce Pavla Žufana.
V jejich prohlášení dále stojí, že celý tým vedení zámku v čele s panem Bakaevem a jeho zástupcem čelil od samého počátku vlně nepřátelských nálad, stížností a šikany ze strany některých místních osob, včetně představitelů obce.
„Místo podpory při záchraně kulturního dědictví se často setkávali s nepochopením a záměrnými překážkami při administrativním procesu,“ píše se v prohlášení.
Dle vyjádření Národního památkového ústavu je však skutečnost zcela odlišná. Majitel zámku prý zpočátku předstíral, že s úřady bude při rekonstrukci historického a památkově chráněného objektu spolupracovat, nikdy je však nepustil dovnitř na kontrolu či konzultace. Na jeho přístupu se do dnešního dne nic nezměnilo.
„Bohužel nemám žádné zprávy, že by majitel zámku přehodnotil svůj přístup a začal své aktivity v zámeckém areálu projednávat s příslušnými orgány. Na NPÚ se v tomto smyslu rozhodně neobrátil,“ sdělil redakci Budějcké Drbny ředitel územního pracoviště NPÚ v Českých Budějovicích Daniel Šnejd. Stejné informace pak redakci potvrdila Eva Honlová, referentka památkové péče na třeboňské radnici.
Týrání zvířat policie stále vyšetřuje
Provozovatelé areálu ve svém vyjádření okomentovali také nařčení z týrání zvířat v již zavřeném farmparku. Ten provozovatelé v historickém areálu vybudovali bez povolení v roce 2023.
„Ke zvířatům a jejich péči uvádíme následující skutečnosti: Jeden z klokanů byl v noci odcizen neznámým pachatelem. Druhý byl při pokusu o krádež násilně zabit. Třetí, trpící vážnou genetickou vadou, zemřel přirozenou smrtí, přestože se vedení spolu s veterinářem snažilo o jeho záchranu až do poslední chvíle. Veterinární záznamy a kontrolní protokoly veškerou péči o zvířata jednoznačně dokládají. Případ údajných pochybení byl prošetřen Policií ČR a byl pravomocně odložen, neboť se neprokázalo žádné týrání zvířat ani jiný trestný čin,“ stojí v prohlášení Bakaeva a Žufana.
Redakce tato tvrzení ověřila u patřičných orgánů, které je vyvrátily. „Případ týkající se možného týrání zvířat dosud nebyl ze strany Policie ČR uzavřen. V uvedené věci nadále probíhá šetření,“ sdělila Věra Mžiková, tisková mluvčí Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje.
„Řízení, které s tímto chovatelem vede naše krajská veterinární správa, doposud pravomocně ukončeno nebylo,“ doplnila ředitelka Krajské veterinární správy SVS pro Jihočeský kraj Hana Fleischmannová.
Živá zvířata nahradí modely dinosaurů
V současné době probíhají v zámeckém areálu další rozsáhlé úpravy. Ty mají nejspíš připravit pozemek, který taktéž podléhá památkové ochraně, na vybudování dinoparku a bobové dráhy.
„V současné době dochází k revitalizaci zámeckého parku a vyčištění potoků ve zbývající části, přičemž ve stejný čas probíhá také oplocení celého parku,“ sdělil již dříve novinářům Žufan.
„Naším cílem pro rok 2026 je otevření zábavního parku Jurský svět v zadní části parku, ve kterém naleznete asi 200 pohyblivých animatronických modelů dinosaurů a i jiných zvířat. V plánu je deset tematických okruhů pro návštěvníky, včetně různých atrakcí,“ přiblížil plány.
V parku je však několik mnohaletých a vzrostlých stromů, které teď provozovatelé areálu řezají a kácejí. V areálu je také několik soch, které už byly dříve při neopatrné manipulaci poškozeny.
„Celý areál je oplocený, lidé už se nedostanou ani do širšího parku na procházku. Teď tam jezdí bagry, kopou tam něco v potoku a ve velkém se kácí stromy a větve. Těžko říct, jestli to dělají kvůli tomu dinoparku, nebo to připravují na prodej,“ sdělila redakci své dojmy jedna z místních obyvatelek.