Český folklór – pro někoho možná tajemné či magické slovní spojení, pro někoho denní chleba. Neodmyslitelně patří k naší lidové kultuře, a přestože dnešní moderní svět se možná tváří, jakoby tradice téměř vymizely, opak je pravdou. A co vlastně český folklór je a co do něj patří? Pojďme si tento pojem přiblížit v našem dnešním článku!
Obsah Co je to folklór? Folklór u nás Nářečí České folklórní písně Hodové slavnosti Udržme tradici Co je to folklór? Folklor lze definovat jako soubor kulturních jevů, které se projevují prostřednictvím ústní, hudebně-zpěvní, herní, taneční a dramatické formy přímé, tedy kontaktní komunikace.
Rozlišujeme několik základních forem folklóru – slovesný, hudební, taneční, dětský a lidové divadlo. Tento druh tvorby vznikal převážně anonymně v tradičním prostředí a bez písemného záznamu.
Zatímco některé folklorní žánry postupem času ztratily svou společenskou funkci i životaschopnost, jiné se nadále vyvíjejí a přirozeně reagují na aktuální společenské podmínky. Dá se tedy říci, že není uzavřeným nebo neměnným systémem, ale dynamickým jevem.
Folklór u nás Folklor má v České republice hlubokou tradici. Výrazně je zastoupen zejména v Čechách, především na Chodsku, a napříč celou Moravou. Typickými projevy jsou národní kroje, lidová keramika, písně, pořekadla či výzdoba tradičních obydlí. S těmito kulturními poklady minulosti se můžete seznámit například ve skanzenech v Rožnově pod Radhoštěm nebo v Přerově nad Labem. Lidové tradice udržují při životě folklorní soubory a lidové hudby po celé České republice.
Nářečí Nářečí také patří do lidového folklóru a právě na našem území je stále silně znát, obzvláště v některých regionech. Určitě znáte pořekadlo “Ostraváci mají kratke zobaky”. Ano, Ostrava je typickou oblastí známou pro svou specifickou mluvu.
I na brněnsku jste se jistě setkali s tzv. hantecem, který je typický například tím, že v případě přídavných jmen vynechává koncovku -ý a zaměnuje ji za -é.
dlouhý řetez => dlouhé řetěz hloupý Honza => hloupé Honza Kromě toho má nářečí i svá typická slova, kterým často obyvatelé jiných regionů nerozumí. Velmi specifické je v tomto Chodsko. O Chodském nářečí se můžete více dozvědět v pořadu “Chodský mluvníček ” Filipa Cíla a Tomáše Kůgela.
Freepik České folklórní písně Tyto písně jsou velice známé mezi českými obyvateli a i vy jistě spoustu z nich znáte. Například “Dyž komára žénili” pochází z Valašska a je velmi oblíbená mezi dětmi. Spousty lidových písní zaslechnete i na hodových slavnostech, kde jsou písně typické svým mnohdy vtipným až “přisprostlým” textem (typickým příkladem je píseň “Včera sem byl u muziky” nebo “Kedz som ja bul mladý”. Tyto písně jsou označovány jako “sprostonárodní ”.
Hodové slavnosti Hody jsou tradiční lidová slavnost s hlubokými kořeny, konaná především na Moravě a ve Slezsku. Původně byly spojeny s církevními svátky patrona místního kostela, postupně však získaly i světský ráz. Typickými prvky hodů jsou kroje (každá oblast má jiný kroj), průvod stárků a stárek, lidová hudba, tanec a bohaté pohoštění. Hody představují silný společenský zážitek, kdy se celá obec setkává, slaví a udržuje tradice. Jejich podoba se může lišit dle regionu, ale vždy symbolizují soudržnost, úctu k minulosti a radost ze života. Hodové slavnosti se stále slaví po celém Česku a rozhodně stojí za to je navštívit!
Udržme tradici Přestože v dnešní době globalizace, internetu a dalších vymoženostech se může zdát, že folklór nemá význam, není to pravda. Je jistě důležité udržovat naše tradice živé a být hrdí na to, že pocházíme ze země s tak bohatou kulturou. Česko má nádherný folklór a nepochybujeme o tom, že když proniknete do jeho tajů, naleznete v něm zalíbení. Vydejte se tedy toulkami na hodové slavnosti, zazpívejte si lidové písně nebo navštivte skanzen a poznejte kulturu našich předků i tu naši!
Zdroje: Lidovakultura.cz , FOS , LKMS.cz , Steam.cz , Zpěvník.cz , Toulkyminulosti.cz
The post Znáte starý český folklór? Co k nám neodmyslitelně patří first appeared on Sleep & Relax .