Jednoho dne ve vzdálené budoucnosti budou lidé žít a pracovat na planetě Mars, podle velkolepé vize v oblasti vesmírného cestování. Nejpozději v té době by mělo být datové spojení mezi Zemí a Marsem lepší než dnes, kdy na rudé planetě působí pouze robotičtí výzkumníci, informoval server Merkur.de. Aby se k tomu dopracovala, vyslala americká vesmírná agentura NASA do vesmíru experimentální zařízení, který nyní poprvé odeslal data na Zemi - ze vzdálenosti 16 milionů kilometrů.

Doposud se ke komunikaci se vzdálenými kosmickými sondami nebo rovery na Marsu používaly rádiové vlny. Vyšší světelné frekvence - například blízké infračervené - by však mohly zvýšit šířku pásma, a tím i rychlost komunikace. To je myšlenka experimentu „Deep Space Optical Communications" (DSOC), který cestuje do vesmíru na kosmické sondě NASA nazvaného „Psyche". Psyche je na cestě k trojským asteroidům planety Jupiter, takže se bude pohybovat velmi daleko od Země.
Vesmír – Země: NASA posílá laserový paprsek
Dne 14. listopadu experiment DSOC poprvé navázal kontakt se Zemí a ze vzdálenosti téměř 16 milionů kilometrů vyslal na Haleův teleskop v Kalifornii (Observatoř Palomar) laserový paprsek v blízké infračervené oblasti s testovacími údaji. 16 milionů kilometrů - to je přibližně 40násobek vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem. Optická komunikace na větší vzdálenost nebyla dosud nikdy testována. „Byla to velká výzva a čeká nás ještě hodně práce, ale po krátkou dobu jsme byli schopni data odesílat, přijímat a dekódovat," zdůrazňuje vedoucí provozu DSOC Meera Srinivasanová.
Cílem projektu je demonstrovat zachování přenosu dat s vysokou šířkou pásma v různých vzdálenostech od Země. V budoucnu by tato technologie měla umožnit „odesílání vědeckých informací, snímků s vysokým rozlišením a videoproudů na podporu dalšího velkého kroku lidstva: Vyslání lidí na Mars," vysvětluje Trudy Kortesová, ředitelka technologických demonstrací v NASA.
40krát Země – Měsíc: Laser letí takto daleko
Během příštích dvou let experiment DSOC předvede rychlost přenosu dat, která je desetkrát až stokrát vyšší než u nejmodernějších radiofrekvenčních systémů používaných dnešními kosmickými loděmi, uvádí Nasa. To by mělo pomoci budoucím průzkumným misím a umožnit použití vědeckých přístrojů s vyšším rozlišením.
Jason Mitchell, ředitel divize pokročilých komunikačních a navigačních technologií společnosti NASA, je nadšen a říká: „Optická komunikace je přínosem pro vědce a průzkumníky, kteří od svých vesmírných misí očekávají stále více, a umožní lidem zkoumat vesmír. Více dat znamená více objevů."
Snímky Marsu ve vysokém rozlišení
Optická komunikace na kratší vzdálenosti - na oběžné dráze Země nebo ze Země na Měsíc - již byla testována dříve. Ve srovnání s testem v hlubokém vesmíru má aplikace na krátké vzdálenosti rozhodující výhodu: je tak rychlá, že se cíl laserového paprsku téměř nepohne.
V nejvzdálenějším bodě sondy „Psyche" od Země však bude laserovému paprsku trvat přibližně 20 minut, než dosáhne svého cíle. Sonda i přijímač na Zemi se již dávno přesunou na jiné místo. Tyto pohyby je třeba vzít v úvahu. Při prvním testu 14. listopadu potřeboval laser k cestě od sondy k přijímači jen asi 50 sekund, přiblížil zajímavý experiment server Merkur.de.
Zdroje článku: merkur.de, jpl.nasa.gov, vtm.zive.cz, nespechej.cz