Na zdraví nehtů záleží z mnoha důvodů Nehty chrání konečky prstů, pomáhají nám uchopit předměty a hrají roli v jemné motorice. Kromě toho však mají i funkci diagnostickou, protože mohou ukazovat na nedostatek živin, poruchy štítné žlázy, krevního oběhu, anémii, nebo dokonce srdeční problémy. Lámavé, rýhované nebo nějak zbarvené nehty nejsou tedy jen kosmetickou vadou, ale mohou být i varovným signálem.
Zatímco svislé rýhy mohou být přirozeným projevem stárnutí, příčné rýhy, kterým se také říká Beauovy linie , mohou signalizovat vážnější problémy, jako je prodělaná infekce nebo stresující událost, která ovlivnila růst nehtu.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: SEZNAMTE SE JIŽ NYNÍ S TRENDY V OBLASTI MANIKÚRY PRO ROK 2025
Foto: Pexels Základem zdravých nehtů je výživa Co je to vlastně nehet? Nehet je tvrdé zakončení prstů, které tvoří zrohovatělé buňky a skládá se ze tří vrstev keratinu , tedy bílkoviny přítomné i ve vlasech a pokožce. Aby mohly nehty růst pevné a zdravé, potřebují pravidelný přísun určitých živin. Kterých?
Biotin Biotin pomáhá nehty zpevňovat a podporuje jejich růst. Skvělou zprávou je, že biotin je obsažen v ořeších, vejcích, luštěninách a celozrnných bílkovinách. Pokud ho ale není v lidském těle dostatek, může docházet k lámání nehtů, jejich ztenčování nebo zpomalování jejich růstu.
Železo Nedostatek železa může způsobovat bledé a lámavé nehty. Železo můžete doplnit například konzumací červeného masa, špenátu či luštěnin. Nízká hladina železa často vede k tzv. lžičkovitým nehtům neboli koilonychii , během které se nehet začne prohýbat vzhůru.
Zinek Zinek je minerál, který pomáhá s obnovou tkání a růstem buněk. Najdeme ho v dýňových semínkách, ovesných vločkách nebo vejcích. Nedostatek zinku se může projevit pomalým růstem nehtů, záněty nehtového lůžka nebo bílými skvrnami na nehtech. Zinek má navíc protizánětlivé účinky a podporuje imunitní systém, čímž zároveň brání infekcím v oblasti nehtů.
Vitaminy A, C a E Aby byla vaše nehty zdravé, je také důležitá konzumace vitamínů. Vitamín A je důležitý pro regeneraci buněk, vitamín C pomáhá s tvorbou kolagenu a vitamín E chrání před oxidačním stresem. Tato silná trojice společně přispívá ke zdravé cirkulaci krve v prstech, což je nezbytné pro růst silných nehtů. Nedostatek těchto vitamínů může naopak vést k vysoušení nehtů a zvýšené lámavosti.
Voda V neposlední řadě je nezbytný i pitný režim. Dehydratace se může projevit křehkostí a třepením nehtů. Tělo navíc bez dostatku vody nemůže správně přenášet živiny do buněk a odplavovat toxiny. Dostatečná hydratace vás odmění nejen pružnosti a leskem nehtů, ale výhody pocítí i vaše pokožka a vlasy.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: KROK ZA KROKEM ZA HLADKÝMA A MLADISTVĚJI VYPADAJÍCÍMA RUKAMA
Foto: Pexels Denní péče o nehty aneb malé návyky a velký rozdíl Zdravé nehty si žádají pravidelnou, ale šetrnou péči. Co tedy zahrnout do každodenní rutiny?
Krém na ruce i nehty Pokud toužíte po zdravých nehtech, pravidelně používejte výživný krém nebo olej na nehtovou kůžičku. Hydratovaná kůžička lépe chrání růstovou zónu nehtu a zabraňuje vzniku drobných prasklin a zánětů. Krémem byste se měli mazat po každém mytí rukou nebo práci s vodou, protože voda zároveň pokožku vysušuje.
Nehty nestříhejte nůžkami Protože stříhání nehtů může narušit rovnováhu struktury nehtu a zvýšit riziko odlomení, raději používejte pilník a vždy pilujte jen jedním směrem, aby nedošlo ke třepení. Pravidelné pilování navíc pomáhá udržet požadovaný tvar a předcházet zatržení.
S péčí to nepřehánějte Přehnaná péče, jako je například agresivní odstraňování kůžičky, může vést k infekcím. Raději ji změkčete v teplé vodě a jemně zatlačte zpět pomocí dřevěné špachtle. Nesprávné odstranění kůžičky může způsobit zánět nehtového lůžka, ale jemná péče ji udrží zdravou a pružnou.
Chraňte ruce při práci Při úklidu, mytí nádobí nebo zahradničení noste rukavice. Různé chemikálie a voda nehty oslabují a zbavují je ochranných olejů. Gumové rukavice s bavlněnou výstelkou navíc chrání i pokožku rukou před vysoušením. Vyhněte se však rukavicím obsahující pudr, které ruce vysušují.
Lakujte s mírou I když laky nehty zpevní, jejich časté odlakování acetonem a vrstvení může způsobit vysušení. Nehtům proto jednou za čas dopřejte pauzu. Když už saháte po laku, používejte podkladový lak s vyživujícím složením, který nehet před vysoušením chrání. Až se pustíte do odlakování, používejte produkt bez acetonu, protože takový odlakovač je k nehtům šetrnější.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: MLÉČNOU FRANCOUZSKOU MANIKÚRU SI ZAMILOVALA ŘADA CELEBRIT VČETNĚ JENNIFER ANISTON
Foto: Pexels Co nehtům škodí a čeho se vyvarovat Když už víte, co dělat pro zdraví nehtů, měli byste se také vyvarovat některých zlozvyků nebo si dát pozor na nesprávnou péči. Co tedy nedělat nebo to dělat jen s mírou?
Kousání nehtů nebo kůžičky Snad každý už dnes moc dobře ví, že okousané nehty nevypadají ani náhodou hezky. A jak zmiňuje Mayo Clinic , okusování kůžičky poškozuje nehtové lůžko. Sliny navíc obsahují enzymy, které narušují pokožku a způsobují její podráždění. Dlouhodobé kousání tak může také vést ke ztrátě tvaru nehtu a chronickým zánětům.
Gelové a akrylové nehty Časté nošení gelových a akrylových nehtů zatěžuje přírodní nehet, oslabuje ho a může způsobit zánět. Proces pilování a následné odstraňování gelu poškozuje povrch nehtu a může vést k jeho ztenčení. Při nesprávné aplikaci hrozí vznik plísní mezi vrstvami materiálu. Pokud si rádi dopřejete umělé nehty, neměli byste opomíjet regenerační kúru.
Extrémní diety Rychlé hubnutí často vede k nedostatku živin potřebných pro růst zdravých nehtů. Tělo při dietě šetří energii a omezuje růst vlasů a nehtů. Častým důsledkem bývají lámavé, tenké a pomalu rostoucí nehty. Vyvážený jídelníček s dostatkem bílkovin, zdravých tuků a minerálů je pro zdraví nehtů klíčový.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: BB KRÉMY SE STALY INSPIRACÍ PRO VZNIK NOVÉHO TRENDU V OBLASTI MANIKÚRY
Foto: Pexels Jak růst nehtů ovlivňuje celkový životní styl Nehty rostou průměrně tři až čtyři milimetry za měsíc. Jejich růst je však ovlivněn věkem, ročním obdobím, hormonálními změnami, a samozřejmě životním stylem. Stres, nedostatek spánku, málo pohybu a nezdravá strava mají přímý dopad nejen na kvalitu pokožky a vlasů, ale i na nehty.
Zdravý životní styl neznamená jen dobře vypadat, ale i dobře fungovat. Pokud nevíte, jak zdravých nehtů docílit a problémy přetrvávají, nebojte se nejen využít zmíněných rad, ale také navštívit dermatologa nebo praktického lékaře. Některé potíže, jako například houbové infekce, záněty nehtového lůžka, nebo dokonce psoriáza vyžadují odborné řešení.
Zdroj: NIH, Research Gate, Mayo Clinic