Skupina univerzitních výzkumníků se prací na dálku zabývala čtyři roky a došla k jasnému závěru: „práce z domova nás činí šťastnějšími„. Odborníci na duševní zdraví však varovali před nebezpečím práce na dálku pro některé lidi: větší osamělost ve světě, kde již mnoho lidí trpí důsledky nedostatku společenského života s kvalitními vztahy.
Společnost Headway, která nabízí psychologické služby, nyní analyzovala, jaký je život a duševní zdraví lidí, kteří pracují na dálku. A zjistila znepokojivá zjištění. Například přibližně 56 % pracovníků na dálku přiznává, že tráví určité časové úseky bez opuštění domova po dobu několika týdnů, zatímco každý čtvrtý pracovník s nikým nemluví po celé dny.
Stojí za zmínku, že navzdory negativům více než polovina pracovníků na dálku tvrdí, že se jejich rovnováha mezi pracovním a soukromým životem od doby, kdy jsou mimo kancelář, zlepšila. Společnost Headway nabízí své služby mezinárodně, ale v rámci této studie se výzkumníci zaměřili na Spojené státy: dotazovali se 1 000 profesionálů ve věku 18 let a starších, kteří pracují na dálku.
Lidé, kteří nemají vztah k nikomu
Existují znepokojivé údaje o tom, jak může práce na dálku ovlivnit zdravý životní styl. Přibližně 30 % respondentů přiznalo, že při pracovních videohovorech skrývají obličej, protože se neosprchovali nebo nebyli spokojeni se svým vzhledem. A 42 % osob pracujících na dálku se dokonce několik dní nesprchovalo, protože nejenže pracují na dálku, ale mnoho lidí přiznává, že nechodí do společnosti, což může podle psychologů, kteří studii prováděli, vést k „vyhoření z práce na dálku“.
Více než polovina dotázaných teleworkerů dokáže vydržet celý týden, aniž by opustili domov, a 19 % často vydrží několik dní, aniž by opustili svůj domov. To vede k tomu, že každý sedmý pracovník na dálku nenávidí některé místnosti ve svém domě, protože mu připomínají práci.
Psychologové vysvětlují, že „práce na dálku může být oslavována jako nabídka lepší rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem“, ale zároveň mnoho zaměstnanců tyto pracovní výhody nevyužívá a další nevýhodou je, že „práce na dálku postupně podporuje sedavější životní styl“.
Pro lidi, kteří žijí sami, přináší nevycházení z domu větší osamělost, a ta, jak vysvětlují odborníci, ovlivňuje duševní zdraví. Padesát šest procent respondentů přiznává, že často tráví více než 24 hodin bez kontaktu s lidmi. Dvacet sedm procent přiznává, že tráví celé dny v izolaci, „což nevyhnutelně brání nejlepšímu výkonu mysli“, uvádí se ve výsledcích studie.
Přesto: práce na dálku zlepšuje kvalitu života
I přesto však účastníci tohoto psychologicky zaměřeného výzkumu tvrdí, že mají lepší kvalitu života, než když byli v kanceláři. Konkrétně 56 % osob pracujících na dálku je stále přesvědčeno o výhodách práce na dálku a trvá na tom, že se díky ní zlepšila rovnováha mezi jejich pracovním a soukromým životem. Nejvíce si respondenti cení flexibility a pohodlí.
Zároveň to může být způsobeno tím, že existuje také mnoho zpráv, které ukazují, že spokojenost dojíždějících do práce není příliš vysoká. Problémy, jako je únava, stres, vztahy mezi zaměstnanci nebo šéfy, vedou k tomu, že se mnoho lidí cítí dojížděním do kanceláře vyhořelých, přestože jim to dává více možností pro společenský život. Společnost Headway považuje socializaci a aktivnější život za výhody, které kancelář lidem nabízí oproti práci na dálku.
Zatímco existuje mnoho lidí, kteří se téměř vůbec nestýkají s lidmi, protože se nemusí vídat se svými kolegy, jsou i tací, kteří využívají teleworking k nejrůznějším kontaktům se světem. Od lidí, kteří se přiznávají, že strávili nějaký čas bydlením a cestováním v „mobilním domě“ a využívají tak flexibility práce na dálku, až po lidi, kteří se přiznali k práci z pláže nebo z letadla. Kromě toho 20 % dotázaných uvedlo, že během pracovní doby chodí na procházky, aby si vyřídili věci mimo domov.
Kromě toho je důležité poznamenat, že práce na dálku také umožnila mnoha lidem najít lepší rovnováhu mezi pracovními a osobními povinnostmi. Například rodiče pracující z domova mohou být více přítomni svým dětem, což zlepšuje rodinnou dynamiku. Také eliminace dojíždění do práce nejen šetří čas, ale také snižuje stres spojený s dopravou a veřejnou dopravou. Tato flexibilita je pro mnoho pracovníků pracujících na dálku klíčovým faktorem zvyšujícím jejich spokojenost s prací.