Na konci června došlo na řece Dyji pod Novými Mlýny k masivnímu úhynu ryb. Podle dostupných informací rybáři společně s dobrovolníky vyklidili asi 30 tun uhynulých ryb, hlavně cejnů, tolstolobiků a sumců. Případem se zabývají kriminalisté. Aby bylo možné podobné situace v budoucnu lépe předvídat, v Břeclavi se sešli odborníci, kteří diskutovali o příčinách a možných opatřeních.
Ze závěrů vyplývá, že ryby uhynuly kvůli nedostatku kyslíku ve vodě. Dalším negativním faktorem mohl být i vliv rozkládajících se sinic, kdy se při jejich rozpadu uvolňují toxiny, a voda se tak pro ryby stává toxickou.
„K úhynu ryb na Dyji došlo v důsledku nedostatku kyslíku, který způsobil nadměrný výskyt sinic. Ty během noci spotřebovávají kyslík z vody. Jejich přemnožení podporuje kombinace vysokých teplot, nízkého průtoku vody a zvýšeného množství živin, které pocházejí z nedostatečně vyčištěných odpadních vod. Tyto podmínky úzce souvisejí s dopadem klimatické změny, které se v letním období projevují extrémními horky a nízkými průtoky v řekách,“ popsal generální ředitel Povodí Moravy David Fína.
Lokalita, kde k úhynu došlo, leží v rovinaté dolní části Dyje, kam přitéká voda z velkého území a nese s sebou i znečištění. Kvůli dlouhodobě horší kvalitě vody tam pak při souběhu nepříznivých okolností, jako jsou tropická vedra, nízký průtok nebo silné sluneční záření, může dojít k podobné havárii znovu.
Odborníci se shodli na sadě krátkodobých, střednědobých a dlouhodobých opatření. Jejich zavádění a vyhodnocování bude řídit speciální expertní skupina vedená Povodím Moravy. První výsledky by měly být známé už letos v září.
„Opakované úhyny ryb v Dyji mě trápí, proto jsem svolal jednání, jehož cílem bylo najít řešení, aby se situace neopakovala. K tomuto problému je potřeba přistupovat komplexně, proto máme připravená krátkodobá, střednědobá i dlouhodobá opatření. Ta mohou snížit riziko při méně extrémních podmínkách, nebo napomoci tyto situace lépe předvídat. První výsledky od expertů budu požadovat do 15. září letošního roku,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Mezi první rychlá opatření patří hlavně zlepšení měření kyslíku ve vodě. Na několika místech se instalují nové přístroje, které lépe odolají znečištění. Obsluha hráze dostane i přenosný oxymetr pro pohotovou kontrolu. Odborníci také zkoumají, jak různé způsoby vypouštění vody z nádrže ovlivňují řeku, a testují další možnosti, třeba instalaci zařízení na provzdušnění vody. Zároveň se prověřuje stav rybí obsádky a podmínky rybolovu.
Ve střednědobém a dlouhodobém horizontu se odborníci zaměří na podrobné vyhodnocení celé události, revizi navržených kroků a návrh dalších řešení. Plánuje se obnova a úprava říčního prostředí nad i pod nádrží, stejně jako obnova zásobního prostoru přímo v nádržích. Dále se jedná o přísnější pravidla pro vypouštění odpadních vod a také o úpravy v souvislosti se stavbou dálnice D52. Cílem je dlouhodobě zlepšit kvalitu vody a zabránit opakování podobné ekologické havárie.