Léto je za dveřmi, i když teploměr jako by odhodlaně ukazoval, že letní sezóna už začala. Tropické noci jsou stále častější a usínání se stává obtížným úkolem. V této souvislosti se spaní s větrákem v blízkosti postele může zdát jako ideální řešení, ale ve skutečnosti to tak ideální není.
Mnoho lidí se domnívá, že používání ventilátoru během noci je bezpečnější než klimatizace. Strávit celou noc vystaven proudu vzduchu z tohoto zařízení však může mít i vedlejší účinky , které se ne vždy berou v úvahu.
Jak ventilátor funguje Fungování ventilátoru nespočívá pouze v generování vzduchu. Mimo to také ochlazuje prostředí odstraňováním lidského potu . Jedná se o přirozený mechanismus, který tělo používá k regulaci teploty v horkém počasí. Proces funguje jednoduše: vnitřní teplo se přenáší na pot, který se vytváří na pokožce, a jak se odpařuje, pomáhá odvádět přebytečné nahromaděné teplo.
Možné problémy Je však třeba si uvědomit několik věcí. První je, že ventilátory mohou podporovat pocení, což je účinné pouze při nízké vlhkosti okolního vzduchu. V podmínkách vysoké vlhkosti se jejich používání nedoporučuje, protože pot se neodpařuje snadno a chladicí účinek se ztrácí.
Druhý důležitý bod se týká blízkosti ventilátoru v noci . Spaní v přílišné blízkosti ventilátoru může vést nejen k nadměrnému odpařování potu, ale také k vysušování dýchacích cest , což může způsobit nepohodlí nebo podráždění po probuzení. To je názor Naheeda Aliho , lékaře a vedoucího partnera kliniky Vera Clinic, který řekl pro LADbible :
„Nechat větrák v ložnici zapnutý celou noc může v těle vyvolat skrytý stres. Ventilátor ochlazuje pokožku tím, že urychluje odpařování, a toto neustálé proudění vzduchu může ráno způsobit nepříjemné vysušení nosních dírek a hrdla.“
Další negativní účinky Kromě těchto dvou faktorů, na které je třeba dávat pozor, může mít používání ventilátoru řadu vedlejších účinků, zejména pro alergiky.
Proudění vzduchu vytvářené ventilátorem – ať už se jedná o podlahový, stolní nebo stropní ventilátor – podporuje pohyb alergenů, jako je prach, pyl nebo dokonce roztoči přítomní v prostředí, zejména v posteli. Alergické reakce, které vyvolávají, mohou být různé, ale v každém případě ztěžují skutečně klidný spánek.
Při tom všem je třeba mít na paměti, že používání ventilátoru, i když s ním mohou být spojeny určité problémy, je stále zdravější variantou než například používání klimatizace. Ventilátor nás ochlazuje a usnadňuje usínání, zároveň nespotřebovává tolik energie, a proto není tak drahý jako klimatizace.
Dokonce můžeme využít i jemného šumění lopatek ventilátoru, které pomáhá neutralizovat nepříjemnější zvuky a obecně pomáhá navodit spánek.
Jak správně používat ventilátor Používání ventilátoru a zároveň minimalizace jeho možných nepříznivých účinků je zcela možné, pokud se budeme řídit několika jednoduchými doporučeními, která můžeme při používání těchto zařízení ke spánku zařadit do své každodenní rutiny .
Důležité je například vyhnout se přímému proudění vzduchu na tělo . V ideálním případě by měl být ventilátor umístěn ve vhodné vzdálenosti a měla by být aktivována funkce oscilace, pokud je k dispozici. Také tím, že ventilátor pohybuje vzduchem v místnosti, pomáhá teplejšímu, lehčímu vzduchu stoupat ke stropu, zatímco chladnější vzduch klesá, což vytváří příjemnější tepelný pocit.
Sucho, které může vznikat používáním ventilátoru, je také efekt, který lze zmírnit. Je nezbytné udržovat v místnosti přiměřenou úroveň vlhkosti a usilovat o její zdravou rovnováhu. Je však důležité to nepřehánět, protože kombinace vysokých teplot a vysoké vlhkosti ztěžuje odpařování potu, což snižuje pocit svěžesti.
Aby se minimalizovala přítomnost alergenů, které může ventilátor přenášet do prostředí, je vhodné dodržovat některé zásady. Nejdůležitější je udržovat dobrou hygienu , a to jak v místnosti, tak v lůžkovinách a oblečení používaném ke spaní.
Nesmíme zapomínat, že zásadní je správné větrání domácnosti. Kromě toho znalost toho, které druhy textilií podporují pocení a pomáhají lépe odvádět teplo, může mít zásadní význam pro dosažení kvalitního spánku.
A pokud dáváme přednost tomu, aby ventilátor neběžel celou noc, vždy jej můžeme nastavit tak, aby se automaticky vypnul. K tomu stačí použít časovač, ať už zabudovaný ve spotřebiči, nebo externí časovač. Mnoho současných modelů již tuto funkci obsahuje, aby bylo možné nastavit dobu používání podle našich potřeb.
Alternativy používání ventilátoru I když je ventilátor běžnou možností boje proti nočnímu horku, existují i jiné alternativy, které mohou být stejně účinné. Jednou z nich je používání prodyšných lůžkovin, jako je bavlněné nebo lněné povlečení, které pomáhají udržovat nižší tělesnou teplotu. Pokud to bezpečnostní podmínky dovolují, doporučuje se také nechat během noci otevřená okna, aby mohl cirkulovat čerstvý vzduch.