„Lukášek je naše první dítě, takže jsme se na jeho narození opravdu hodně těšili. Manžel se mnou všechno prožíval, byli jsme na předporodním kurzu, šel si se mnou prohlédnout porodnici a od začátku se o všechno zajímal a ve všem se angažoval. O to větší šok pro mě byl, když jsem zjistila, že odmítá zrušit svoji každoroční dovolenou s kamarády,“ popisuje Radka.
Podle ultrazvuku měla mít Radka termín porodu 30. května, její manžel přitom vždy poslední týden v květnu vyráží na motorkách s partou kamarádů na třídenní výlet. Někdy se zdržují jen v České republice, ale zrovna letos měli v plánu dojet na Slovensko. A svůj plán také uskutečnili.
„Vůbec by mě nenapadlo, že manžel nezůstane před porodem a v době termínu doma. Brala jsem za samozřejmost, že letos prostě na motorky nevyrazí. O to větší bylo moje překvapení, když jsem zjistila, že nic rušit nehodlá. Dozvěděla jsem se to týden před odjezdem, protože mě ani nenapadlo, abych to sama řešila,“ tvrdí Radka.
Ta na svého muže naléhala, aby nikam nejezdil. Ten se ale dnů s kamarády odmítnul vzdát. Prý je to jednou za rok, nechce o to přijít a Radka určitě neporodí a bude ještě přenášet. Jenže to se šeredně spletl.
„Samozřejmě jsem začala rodit tři dny před termínem. V době, kdy už byl manžel někde na Slovensku. Dopadlo to tak, že do porodnice mě odvezl tchán. Syn byl za tři hodiny na světě, a i když se manžel hned po telefonátu rozjel domů, Lukáškovo narození nestihnul. A to jsem se ještě musela při porodu bát, aby náhodou ve stresu někde naboural. Jsem opravdu hodně zklamaná a nevím, jestli tohle manželovi někdy odpustím,“ uzavírá Radka.
K článku se vyjádřila životní koučka Vendula Tomšů:
V celém toto příběhu vnímám dvě zásadní linky, které je velmi důležité si uvědomit.
1. To, co mohu ovlivnit - moje strana věci
2. Co rozhodně nemám ve své moci a ve svém vlivu - strana a pohled manžela, tatínka
Ovlivnění chování někoho druhého, touha chtít ho změnit nebo aby se choval ten druhý jinak, je častá koučovací zakázka. Příklad: chci aby manžel byl ke mě více milý nebo chci aby manžel dělal tohle a nedělal tohle. Vždy po vynesení tohoto přání následuje otázka: A do jaké míry můžete vy sama ovlivnit aby se on změnil, choval jinak atd? Často zazní odpověď, skoro nijak nebo z 5 % nebo něco podobného. Toto je velmi důležité si zvědomit. I když to často nechceme slyšet, jediné co můžeme ovlivnit je naše chování, naše reakce, naší komunikaci a to můžeme také změnit.
V tomto konkrétním případě, který je popsaný v článku je velmi důležité komunikovat svoje vlastní potřeby. To, v čem té ženě samotné není dobře. To, co by chtěla jinak. Co si o dané věci myslí a jak to na ni pusobí. Je opravdu velmi důležité zcela přesně a jasně definovat svoje potřeby a pocity. Ne obecně a doufat, že si to druhý domyslí. V tomto případě Radky - definovat jak si představuje podporu manžela v den porodu. Proč je to pro ní důležité. Co cítí u toho, když by byla u porodu sama a naopak. Jaké má obavy a naopak jaký přínos pro ní bude to, když tam manžel bude.
U komunikace je velmi důležitá transparentnost a laskavost. Bez manipulace, vyčítání, osočování, pohybování se v negativním rámci a hodnocení toho druhého. Jedině tím, že změníme svůj postoj, se může něco změnit na druhé straně. Současně je velmi důležité při těchto domluvách mluvit jen sám za sebe a používat označení typu: Já vnímám, já cítím, já necítím, Slyším, že říkáš, rozumím tomu co říkáš, já bych to chtěla takto, můj názor je takový a takový.
Někdy může skutečně pomoci, pokud to není zcela konfliktní a vyhrocená situace, dát si společně s partnerem na papír plusy a mínusy. Jaké je plus, že budu u porodu a oželím pánskou jízdu. Jaké to má mínusy. Laskavě společně zhodnotit to, co vidíme na papíře a dojít k nějakému řešení, ve kterém bude dobře oběma.
Pokud se tato nekomunikace ve vztahu opakuje dál v těchto zásadních záležitostech, doporučuji navštívit v páru někoho nestranného. Odborníka, který bude reflektovat to co vidí a slyší a vlastně jen neutrálně přetlumočí názory a pocity toho druhého. Dobrou volbou je určitě kouč, párový poradce nebo mediátor.
Vendula Tomšů je profesionální koučka se zaměřením na změnu a tvůrkyně Women´ s Talks, současně je také praktikem Access Bars. Má téměř 20letou praxi v českých vydavatelských domech, z toho z velké části na manažerských pozicích, kde kombinovala při práci s jednotlivci koučování a individuální rozvoj. Koučování je pro ni tím nejkrásnějším řemeslem na světě, které objevuje hloubku a veškeré poklady ukryté uvnitř lidí.
Vzdělání a klasifikace: MBA Profesionální koučování, ICF, Axia Management Životní koučink, Axia Management Základy koučování, Axia Management Komunikace a rétorika kouče, Axia Management Access Bars Více informací najdete na www.vendulatomsu.cz a instagramu: wtwomenstalks |
Zdroj: Text byl zpracován na základě příběhu ženy, kterou redakce zná a která jej předala redakci se svolením k uveřejnění. Fotografie je pouze ilustrační a jména osob byla na žádost této konkrétní ženy pozměněna, stejně tak jako její jméno. Pokud máte příběh, který by se mohl objevit na našich stránkách, napište nám na redakce@zena-in.cz.
Související články