Dokumenty a stanoviska nalezené v archivech spisů orgánu státní správy jednoznačně dokazují, že na odvalu Heřmanice hoří odpady kontaminované nebezpečnými a zvlášť nebezpečnými látkami a státní podnik DIAMO, jeho dozorčí rada i orgány státní správy to dlouhá desetiletí ví.
Stanoviska a rozhodnutí vydaná Magistrátem města Ostravy (dále jen „MMO“) v souvislosti s odstraněním stavby ČOV Heřmanice, jejichž příjemcem byl OKD a.s., o.z. Důl Odra, a jeho přímý právní nástupce, DIAMO o.z. Odra prokazují, že vedení státního podniku veřejně lže.
Z veřejně dostupných dokumentů, které naleznete na www.haldaheřmanice.cz jednoznačně plyne, že DIAMO, o.z. Odra, byl odborem životního prostředí Magistrátu města Ostravy (dále jen MMO) písemně informován o přítomnosti nebezpečných a zvláště nebezpečných látek v lokalitě odvalu Heřmanice. MMO při postoupení spisu Moravskoslezskému kraji (dále jen „MSK“), přípisem ze dne 5. 2. 2004, zn. OVP/11845/03/St, informoval DIAMO a účastníky řízení o skutečnosti, že v lokalitě bylo vydáno povolení pro nakládání s vodami „s obsahem zvlášť nebezpečných i nebezpečných látek č. 168/94 ze dne 10. března 1994, č.j. OVP/805/94/MÚ“. Toto rozhodnutí přímo identifikuje nebezpečné látky, se kterými o.z. - Důl Odra (dnešní DIAMO) v lokalitě nakládá, včetně kyanidu a uvádí o.z. Důl Odra jako subjekt, který má ČOV Heřmanice ve správě s tím, že o.z Odra je ten, který v lokalitě kontaminované odpadní vody pocházející mimo jiné z chemických závodů OSTRAMO VLČEK vypouští.
MMO, vydalo dne 2. 9. 2003 stanovisko zn. ŽP248/11735/2003, ve kterém byly stavebníkovi DIAMO, o.z Odra uloženy podmínky pro realizaci odstranění ČOV Heřmanice:
1. S veškerými odpady, které budou vznikat při odstraňování výše uvedených staveb, musí být nakládáno v souladu s ustanoveními zákona o odpadech, včetně předpisů vydaných k jeho provedení.
2. S nebezpečnými odpady, které budou vznikat při odstraňování staveb, lze nakládat jen se souhlasem příslušného správního orgánu, kterým je MMO OŽP.
3. Souhlas k nakládání s nebezpečnými odpady, jako doklad o splnění podmínky A) 2. tohoto vyjádření, bude stavebnímu úřadu předložen před vydáním povolení k odstranění stavby tím původcem, kterému budou tyto nebezpečné odpady vznikat.
4. V rámci ohlášení ukončení odstraňování staveb budou stavebnímu úřadu předloženy veškeré doklady prokazující, že s odpadem vznikajícím během odstraňování staveb bylo nakládáno způsobem, který je v souladu s podmínkou A) 1. tohoto vyjádření.
Autor petice Jiří Michalisko.
Foto | Jiří Michalisko
Žádný z dokladů požadovaných MMO se však ve spisu vedeném u MSK a OBÚ nenachází a i Krajský úřad Moravskoslezského kraje odbor stavební úřad ve svém rozhodnutí ze dne 8.3.2024 MSK 134837/2023 opakovaně konstatoval, že byl státním podnikem uveden v omyl předložením podkladů, které neodpovídaly skutečnému stavu věci.
Z dokumentů poskytnutých orgány státní správy, uzavřených smluv a protokolu České inspekce životního prostředí ze dne 4.9.2024 Č.j ČIŽP/49/2024/6705, pak bez jakýchkoli pochybností plyne, kontaminované odpady se v lokalitě hořícího odvalu stále nachází.
Může vedení státního podniku, které stojí ročně daňové poplatníky miliardy korun veřejně lhát? Co vlastně hoří na odvalu Heřmanice?
Dá se věřit tomu, že to nikomu neškodí?
Dá se s úmyslem sanace věřit státnímu podniku DIAMO, který za 24 let po které má ve správě Odval Heřmanice ji nedokázal dokončit?
Kdo všechno za největším odpadovým zločinem v novodobé historii Česka stojí, kdo ho kryje?
Je možné do nekonečna, pod neustále se měnicími postupy sanace beztrestně trávit Ostraváky jako ryby v Bečvě?
Stále máme více otázek než odpovědí, Odval Heřmanice stále hoří a občané Ostravska tohle svinstvo musí dlouhodobě dýchat. Zachová se stát konečně odpovědně a vyvodí odpovědnost u zúčastněných osob?