Nepřepínejte se, ale ani nepouštějte dobré návyky k vodě
Dovolená má být časem odpočinku – pro tělo i hlavu. Není nutné si s sebou balit krabičky s rýží a kuřecím ani každý den nasazovat běžecké boty. Ale ani to neznamená, že musíte rezignovat na všechno, co jste si celý rok budovali, přejídat se smaženými jídly a dopřávat si dezert po každém jídle. I malá a rozumná rozhodnutí mohou udělat velký rozdíl. „Snažte se zachovat strukturu stravování, na kterou jste zvyklí – například tři jídla denně a lehká svačina. Začněte den snídaní s bílkovinami a ne jen croissantem nebo buchtou. A v neposlední řadě si vybírejte pokrmy podle toho, jak se po nich chcete cítit. Ne podle toho, kolik toho „můžete sníst“,” radí nutriční terapeutka FitKitchen, Karolína Beranová.
Bufet jako test sebekontroly
All-inclusive nabídka vás nemusí nutně zničit. Stačí se zamyslet nad tím, co mi opravdu chutná, a co jím jen proto, že to je zdarma? Zároveň zkuste aplikovat pravidlo: ochutnám, ale nepřejím se. „Na talíři zkuste vždycky kombinovat zeleninu, zdroj bílkovin a kvalitní přílohu. U sladkostí si dejte opravdu jen to, na co máte chuť, ne všechno, co je zrovna po ruce a nezapomínejte na pitný režim. Ideálně pijte hlavně vodu, kterou si můžete ochutit mátou, meduňkou, plátky pomeranče nebo sezónním ovocem. Ty dodají vodě chuť, ale nezatíží vás zbytečnými kaloriemi. Slazené nápoje a koktejly by měly být výjimkou, stejně jako větší množství ovocných šťáv – i ty totiž obsahují hodně cukru,“ vysvětluje Karolína Beranová.

Zdroj foto: Shutterstock
Aktivní odpočinek je ten nejlepší
Na dovolené nemusíte nutně vycvičit každé jídlo, které si dáte, ale pohyb může být přirozenou a příjemnou součástí dne – ranní procházka po pláži, plavání v moři, paddleboard, výlet do kopců nebo jen svižnější procházka městem. V mnoha ubytovacích zařízeních je i posilovna nebo sál na cvičení. I krátký trénink (třeba jen 15 minut) vám pomůže zachovat sílu, podpořit trávení a cítit se dobře. Jako pohyb ale také můžeme počítat plážový volejbal nebo házení míčem ve vodě.
Alkohol – dovolenková klasika
Dát si na dovolené drink? Proč ne. Ale když se koktejly stávají denní rutinou stejně jako opalovací krém, tělo i hlava to dřív nebo později pocítí. „Z výživového hlediska je alkohol „prázdná kalorie“ – dodává energii (7 kcal na 1 g), ale žádné živiny. Často vede k vyššímu energetickému příjmu, aniž bychom si to uvědomili – a k tomu přispívá i to, že alkohol snižuje schopnost vnímat sytost a kontrolovat chuť k jídlu. Po dvou mojitech je rázem nutné ještě něco k zakousnutí,” vysvětluje odbornice na výživu.
Alkohol zpomaluje spalování tuků, narušuje kvalitní spánek, dehydratuje a zatěžuje játra, která pak musí kromě jeho odbourání zvládat i další důležité funkce jako zpracování živin a detoxikaci. Chcete-li si dát na dovolené drink a zároveň se cítit dobře, zkuste pít chytřeji. Každý alkoholický nápoj proložte sklenicí vody, abyste předešli dehydrataci. Vybírejte méně kalorické varianty, jako je suché víno, prosecco, gin s tonikem nebo lehký aperitiv bez slazených džusů. A nezapomeňte si dopřát i jeden až dva dny úplně bez alkoholu – vaše tělo to skutečně ocení.
A co návrat z dovolené?
Nebuďte na sebe přísní. Tělo si poradí i s menším výkyvem, pokud se po návratu vrátíte k běžným návykům. Nezačínejte hned detoxem nebo hladovkou. Stačí znovu zapnout běžný rytmus: dostatek vody, kvalitní a vyvážené stravy, pohybu a spánku. Dovolená má být radost. A radost neznamená, že si všechno zakážete – ale ani v tom, že se celý týden cítíte těžce, unaveně a mimo formu. Zkuste jíst vědomě, hýbat se přirozeně, a hlavně poslouchejte svoje tělo. To vám dá tu nejlepší zpětnou vazbu.
Tip na závěr: Vezměte si s sebou základní doplňky – třeba probiotika, která pomohou vyrovnat se se změnou stravy a prostředí.
Zdroj info: FitKitchen/Nutriční terapeutka Karolína Beranová
Související články