Samsung a Apple zatím křemíkové baterie do svých telefonů neintegrovaly, zatímco čínské značky s touto technologií překračují kapacitu 8 000 mAh.
Zatímco Apple a Samsung nadále dolaďují detaily svých dalších novinek, nových Galaxy Z Fold 7 a Z Flip 7 na straně jihokorejské společnosti, existuje jedna technologie, která je nadále nápadná svou nepřítomností. Máme na mysli dlouho očekávané křemíkové baterie, slibný vývoj, který se však do vlajkových lodí těchto dvou společností nepodařilo prosadit. A nyní se zdá, že i tato inovace možná narazila na svůj vlastní strop.
Křemíkové baterie slibují vyšší hustotu energie ve srovnání s tradičními lithium-iontovými bateriemi. Křemík dokáže uchovat až desetkrát více náboje než grafit, tradiční materiál používaný v anodách lithium-iontových baterií. Hlavním problémem však je, že křemík se při nabíjení výrazně rozpíná, což může způsobit strukturální poškození baterie. To je hlavní překážkou masového rozšíření ve špičkových mobilních zařízeních, jako jsou například zařízení od společností Apple a Samsung.
Podle průmyslových zdrojů citovaných v korejských médiích se baterie na bázi křemíku údajně již blíží svému fyzikálnímu limitu. Maximální kapacita, které mohou stabilně dosáhnout, je přibližně 8 500 mAh na článek, což je impozantní hodnota, která však již znamená konec cesty, pokud jde o hustotu energie.
Proto se současné úsilí nesoustředí na další zvyšování kapacity, ale na zlepšení způsobu řízení tohoto výkonu. Tepelný management a stabilita jsou kritickými aspekty, které se společnosti snaží zlepšit, aby se křemíkové baterie staly životaschopnějšími.
Stejně tak je skutečným problémem, že ani Apple, ani Samsung nepřešly na tuto technologii (Samsung tak učinil částečně). Jak iPhone 16, tak Galaxy S25 stále používají tradiční lithium-iontové baterie, což je nechává za čínskými výrobci, kteří se ke křemíku pevně zavázali: Red Magic 10 Pro a Honor Power. Tyto značky začaly do svých zařízení integrovat křemíková řešení, což jim umožňuje nabízet baterie s vyšší kapacitou, aniž by se výrazně zvýšily rozměry nebo hmotnost zařízení.
Cílem vývoje je nyní optimalizovat využití křemíku jeho kombinací s jinými materiály, které omezují jeho rozpínání při zahřívání, což je jeden z jeho největších problémů. Nejnovější výzkum zkoumá využití nanomateriálů a hybridních kompozitů, které by mohly tyto problémy zmírnit. Kromě toho se pokročilo v inteligentním řízení pomocí umělé inteligence, které by mohlo regulovat spotřebu aplikací a monitorovat nabíjení, aby se baterie dlouhodobě chránila.
Zatím zůstane kapacita Galaxy Z Fold 7 na 4 400 mAh, bez výrazných změn oproti předchozímu modelu. A to je pro mnoho uživatelů u telefonu za více než 1 500 eur (37.500 Kč) těžko ospravedlnitelné. Kapacita baterie zůstává pro spotřebitele rozhodujícím faktorem, zejména u prémiových zařízení, kde se očekává, že špičkové technologie ospravedlní cenu.
Je to další případ konformní tendence velkých společností? Možná ano. Mezitím se některé čínské značky stále prosazují se specifikacemi, které se ještě nedávno zdály být sci-fi. Teprve čas ukáže, zda se tato nová technologie dočká vylepšení, nebo zda sliby společností zůstanou jen pouhým slibem.
Závod o vylepšení baterií tím nekončí. S rostoucí poptávkou po účinnějších zařízeních s delší životností zůstává bateriový průmysl neustálým polem inovací. Společnosti zkoumají nejen křemíkové, ale i další nové technologie, jako jsou polovodičové baterie, které slibují, že budou bezpečnější a budou mít vyšší energetickou kapacitu. Přechod na tyto nové technologie však bude trvat dlouho a bude vyžadovat značné investice do výzkumu a vývoje.