Pohlednice, která letos překvapila své adresáty, by mohla být klidně zápisem do Guinnessovy knihy rekordů. Její cesta začala už v říjnu 1949, kdy ji z anglického Ramsgate poslala mladá dívka své české kamarádce, studentce elektrotechniky z Vsetína. Přání k devatenáctinám mělo dorazit během několika dní, ale místo toho se pohled ztratil v propadlišti dějin.
Až letos, po dlouhých 76 letech, se konečně dostal ke svému cíli – bohužel už čtyři roky po smrti původní příjemkyně. Jen díky náhodě a pozornosti jejího bratra se pohled nedostal do koše, ale stal se předmětem fascinujícího pátrání a vzpomínek. Rodina, do které pohlednice směřovala, nebyla jen tak obyčejná. Její otec patřil mezi významné české vynálezce, kteří dokázali předběhnout dobu. Jeho nejslavnější vynález, hybridní elektromotor, spatřil světlo světa už před druhou světovou válkou, tedy v době, kdy o podobných technologiích svět zatím jen snil.
Pohlednice z roku 1949 dorazila až teď Spalovací motor v kombinaci s elektrickým pohonem našel uplatnění nejen v osobních automobilech, ale třeba i v legendární Slovenské střele, rychlovlaku z dílny Tatry Kopřivnice z roku 1936. Přezdívalo se mu Moravský Edison a není divu. Během života získal více než dvě stě patentů, a to nejen v Československu, ale i v zahraničí – ve Spojených státech, Francii, Německu a Velké Británii.
Právě v Británii, v Ramsgate na pobřeží Lamanšského průlivu, založil před válkou továrnu. Jeho dcera tam trávila prázdniny, procvičovala angličtinu a pomáhala v rodinné firmě. Právě tam se spřátelila s dívkou, která jí později poslala pohlednici s dotazem, zda dostala dárek. Ten se však ztratil a už se nikdo nedozví, co přesně do Československa putovalo.
Dcera vynálezce zdědila po otci technické nadání a vystudovala elektrotechniku na brněnské technice. Po škole zůstala na fakultě jako asistentka, ale její kariéru přerušili komunisté, kteří ji z politických důvodů propustili. Díky své pověsti však záhy nastoupila do Akademie věd, kde se podílela na vývoji prvního československého laseru.
Zásilka z minulosti: Po 76 letech přišla pohlednice, která otevřela staré rány 20. století. Foto: Depositphotos.com Pohlednice z roku 1949 přepisuje osudy Její práce zaujala i v zahraničí, a dokonce se o ni zajímal sovětský diktátor Stalin, který chtěl laser využít pro vojenské účely. Sovětským vědcům se však jeho praktické využití nepovedlo. Rodina byla novým režimem sledována a podezírána z nežádoucích kontaktů se Západem. To byl pravděpodobně hlavní důvod, proč se pohlednice z Anglie na dlouhých 76 let ztratila.
Byla pravděpodobně zachycena tehdejší Státní bezpečností, která kontrolovala veškerou korespondenci se zahraničím. Pohled skončil v archivu nedoručitelných zásilek v Brně, kde ležel desítky let, než ho objevila moderní technologie. Letos byl pohled znovu aktivován díky novému poštovnímu systému, který využívá umělou inteligenci.
Systém rozpoznal adresu, která pořád existuje, a pohled byl konečně doručen. Pohlednice se mezitím stala historickou památkou a rodina zvažuje, že ji nechá zapsat do Guinnessovy knihy rekordů jako jeden z nejdéle doručovaných dopisů v historii. Světový rekord sice drží dopis doručený po 89 letech, ale v českých podmínkách by pohlednice mohla být jasným favoritem na první místo.