Ačkoli by se mohlo zdát, že svrab je onemocněním lidí se špatnými hygienickými návyky, nakazit se jím může úplně každý. A stačí k tomu málo, třeba poslat dítě na tábor, ubytovat se v zařízení, kde si nedělají těžkou hlavu s praním ložního prádla, nebo si jen sednout v MHD na polstrovanou sedačku po nakaženém člověku.

Zdroj foto: Shutterstock
Co je svrab?
Nakažlivé onemocnění kůže, jehož původcem je mikroskopický parazitický roztoč zákožka svrabová (Sarcoptes scabiei). Jakmile se dostane do kontaktu s kůží, zavrtá se během 2 až 3 minut do její svrchní vrstvy a začne si v ní tvořit chodbičku. V té pak během svého zhruba třicet dnů trvajícího života klade vajíčka. Z nich se během 10 až 21 dnů stanou postupně larvy, nymfy a dospělci. Všechna tato stadia žijí na povrchu kůže a mohou se šířit dál.
Jak k přenosu svrabu dochází?
Především přímým kontaktem s infikovaným člověkem, zvláště pokud je intenzivní. Vede společný spánek v jedné posteli nebo pohlavní styk s dotekem kůže na kůži. K přenosu parazita však může dojít i při delším držení se za ruce nebo při mazlení.
K nákaze svrabem však může dojít i nepřímo, hlavně prostřednictvím kontaminovaného textilu – ložního prádla, ručníků, oblečení nebo textilií v nábytku. Takže i za pomoci čalouněných sedaček v hromadných dopravních prostředcích. Stačí, když si na ně sedne nakažený člověk a bude se látky dotýkat holou kůží. Stejně tak i vy. „Zákožka dokáže mimo hostitele přežít až 3 dny a je schopna se během několika minut zavrtat do kůže nového nositele. Na první pohled ale přítomnost svrabu, např. na ložním prádle, neodhalíte,“ upozorňuje Ministerstvo zdravotnictví ČR s tím, že zvýšené riziko nákazy představuje pobyt v kolektivních zařízeních jako jsou ubytovny, domovy pro seniory, lůžková zdravotnická zařízení či školky.
Za jak dlouho po nákaze se svrab projeví?
Zde záleží na úrovni hygieny i případné přechozí nákaze svrabem každého z nás. „U lidí bez předchozí expozice se první příznaky objevují za 2 až 6 týdnů po kontaktu. U osob s vysokou úrovní hygieny bývá inkubační doba delší. Navíc je u nich diagnóza obtížná, protože léze jsou málo zřetelné, chodbičky se obtížně detekují, Při opakované infekci je inkubační doba kratší - příznaky onemocnění se objevují již 1 až 4 dny po expozici,“ popisuje Státní zdravotní ústav.
Jak poznám, že mám svrab?
Svrab se projevuje intenzivním dlouhodobým svěděním, zejména v noci po zahřátí v posteli. Současně s tím se objevuje pupínkovitá vyrážka na kůži. „Objektivně lze najít na kůži červené papuly, které se charakteristicky vyskytují ve dvojicích vyznačujících začátek a konec chodbičky parazita. Diagnostika v terénu poškrábané kůže je ale obtížná. Diagnózu může potvrdit nález zákožek při mikroskopickém vyšetření kožního vzorku,“ uvádí Krajská hygienická stanice Středočeského kraje s tím, že vyrážka se objevuje hlavně v místech s tenčí pokožkou - meziprstní prostory rukou, zápěstí, loketní jamky, podpaží, oblast pupku, pasu, hýždí, prsní bradavky, genitálie, vnitřní plochy stehen a podobně. U dětí se může objevit i na obličeji a na vlasaté části hlavy.
Pro nákazu také svědčí přítomnost podobných symptomů mezi dalšími členy rodiny nebo spolubydlícími.
Jak se svrab léčí?
Rozhodně ne svépomocí. Při onemocnění je třeba vyhledat lékaře a používat speciální masti a krémy, které jsou jen na předpis. Musí se ale aplikovat důkladně na celé tělo od krku až dolů. U malých dětí by měla být ošetřena i vlasatá část hlavy a obličej. „Je důležité, aby léčba nebyla pouze jednorázová, ale opakovaná podle doporučení lékaře, protože jediná aplikace nestačí,“ upozorňuje Ministerstvo zdravotnictví s tím, že během každé jedné fáze léčby (až 24 hodin) se nedoporučuje mýt se, aby nedošlo k odstranění přípravku. Takové léčebné kúry pak bývají obvykle 3. Ale tím to nekončí.
Důležitou a nezbytnou součástí léčby je podle lékařů také úprava domácího prostředí a péče o osobní věci.
- prádlo, ručníky a ložní prádlo je třeba prát na teplotu minimálně 60 °C a důkladně vyžehlit,
- předměty, které není možné prát na vyšší teploty, jako například bačkory nebo plyšové hračky, je vhodné uložit do uzavřených plastových pytlů na 3 až 7 dní nebo ošetřit vhodným insekticidním přípravkem,
- matrace a postele je třeba důkladně vyčistit, případně ošetřit insekticidem a nechat dobře vyschnout,
- použité krémy a masti je nutné zlikvidovat – parazit v nich může přežívat až 7 dní.
„Je důležité současně léčit všechny osoby v těsném kontaktu s nakaženým, přestože nemají klinické obtíže,“ dodává Státní zdravotní ústav.
Zdroj informací: Ministerstvo zdravotnictví ČR, Státní zdravotní ústav, Krajská hygienická stanice Středočeského kraje, Deník, Národní zdravotnický informační portál
Související články