Drony Shahed íránského původu se staly nástrojem systematického teroru na Ukrajině. Nedávno Rusko provedlo největší válečný nálet ve východní Evropě, při němž použilo roj Shahedů spolu s novým a vylepšeným nepřítelem Kyjeva: dronem Lancet.
V rámci akce, která byla označena za největší letecký útok od začátku plnohodnotné invaze v roce 2022, vypustilo Rusko proti Ukrajině 537 leteckých zbraní během jediné noci. Tento útok znamenal dramatickou eskalaci jeho vojenské kampaně a zasadil těžkou ránu nadějím na vyjednání urovnání. Bombardování zahrnovalo 477 výbušných a diverzních dronů a 60 raket různých typů, z nichž 211 dronů a 38 raket bylo zachyceno ukrajinskou obranou.
Rozsah útoku je důkazem promyšlené strategie Moskvy, jejímž cílem je systematicky podkopávat síť protivzdušné obrany Ukrajiny, vyčerpat její západní arzenál a způsobit logistický kolaps její schopnosti reagovat. Ve Lvově nedaleko polských hranic bylo zasaženo několik kritických objektů, zatímco v Kyjevě, Chersonu a Charkově byly hlášeny oběti na životech a škody na obytných budovách.
Vzhledem k tenčícím se zásobám protiletadlových systémů a stíhacích raket se Ukrajina spoléhá na své stíhací letouny jako součást obranného štítu, což je omezený a rizikový zdroj. Pilot F-16 Maksym Ustymenko skutečně zemřel poté, co sestřelil sedm vzdušných cílů a před pádem odklonil svůj letoun od obydlených oblastí. Odmítnutí Trumpovy administrativy prodat další systémy Patriot přimělo Kyjev k tomu, aby zopakoval svou ochotu pořídit si je sám.
Zelenskyj, který vyzval k větší pomoci Západu, zdůraznil, že „Moskva nepřestane, dokud bude mít schopnost provádět masivní útoky“, a požadoval větší mezinárodní tlak na Kreml. Podle oficiálních údajů vypustilo Rusko za pouhý týden více než 1 270 bezpilotních letounů, 114 raket a téměř 1 100 kluzákových bomb v rámci bezprecedentní letecké ofenzívy, jejímž cílem je nejen vyčerpat zdroje, ale také zlomit morálku obyvatelstva.
Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov vysvětlil, že Moskva zintenzivnila kombinované použití raket a bezpilotních letounů, většinou typu Shahed íránské konstrukce, které nyní létají výše, rychleji a s větší výbušnou náplní, čímž unikají z dosahu ukrajinských mobilních protiletadlových jednotek.
Tento obrovský skok ve schopnostech dronů si vynutil neustálý intelektuální boj o přizpůsobení obrany a nalezení účinných řešení. Ukrajina již léta pracuje na elektronických protiopatřeních a taktice neutralizace, ale technologický vývoj Ruska si vynucuje stále sofistikovanější reakci.
Letoun Shahed-136, v době, kdy ho používala Moskva, známý také jako Geran-2, se vyvinul z levného íránského sebevražedného dronu v klíčového hráče v technologické válce na Ukrajině. Díky své nízké ceně, dlouhému doletu a značnému užitečnému zatížení je obzvláště užitečný jak pro hloubkové údery, tak pro taktické operace.
Navzdory jejich intenzivnímu používání dosáhla Ukrajina zpočátku vysoké míry neutralizace, když k zachycení těchto dronů použila kombinaci elektronického rušení, vrtulníků Mi-24, stíhaček MiG-29 a kulometů namontovaných na vozidlech. V posledních měsících však výrazný vývoj v konstrukci a taktice umožnil stále většímu počtu Shahedů překonat ukrajinskou obranu.
Ukrajinské zprávy poukazují na několik významných vylepšení nejnovějšího letounu Shahed. Nejnápadnější je pancéřování motorového prostoru, který nyní lépe odolává kulometné palbě, zatímco palivové nádrže byly přemístěny z křídel do středu trupu, což snižuje zranitelnost vůči bočním nárazům. Nejpřevratnější novinkou je však zabudování submunice.
Tyto nové verze nejenže explodují při nárazu, ale mohou během letu rozptýlit malé výbušné nálože, což zvyšuje jejich účinnost proti vojenským formacím nebo opevněným pozicím. Tato zařízení mohou být uvolněna v kterémkoli bodě na trase, což zvyšuje jejich operační flexibilitu. Ukrajinské jednotky v Sumské a Charkovské oblasti skutečně hlásily několik velmi znepokojivých setkání s těmito drony: není slyšet žádný náraz a o dvacet minut později dojde k nečekanému výbuchu.
Zdá se, že Putinova strategie je zaměřena na udržování neustálého tlaku (psychologického i materiálního) s cílem oslabit schopnosti Ukrajiny dříve, než dorazí nová mezinárodní pomoc v dostatečné síle. Možnost mírové dohody se dále vzdaluje, protože válka se dostává do cyklu trvalé eskalace s nepředvídatelnými důsledky jak pro regionální rovnováhu, tak nepochybně i pro evropskou bezpečnost.