Samsung se opět vydal na cestu a tentokrát se hodlá prosadit. Jeho nový procesor Exynos 2500 (který by mohl být k vidění na příštím červencovém Unpackedu) není jen dalším na seznamu: značka jím chce říct, že umělá inteligence už nemusí být závislá na připojení. Nyní se vše odehrává uvnitř samotného telefonu. A jakkoli to zní technicky, tento zvrat mění způsob, jakým budeme telefony každodenně používat.
Umělá inteligence bez nahrávání do cloudu
Ještě nedávno platilo, že pokud jste chtěli využívat umělou inteligenci v telefonu, museli jste být připojeni. Telefon shromažďoval informace a odesílal je na vzdálené servery, které prováděly těžkou práci.
To je nyní minulostí. S procesorem Exynos 2500 (postaveným na 3 nanometrech) se velká část zpracování odehrává uvnitř samotného zařízení. Tento čip má výkonu na rozdávání (je schopen provést až 59 bilionů operací za sekundu) a oproti předchozí generaci má o 39 % vyšší výkon. Co je však důležitější, už nemusíte nikam nic posílat – vše zůstává v telefonu.
Opravdový nářez se nachází v srdci čipu, jeho NPU (část, která se stará o veškerou umělou inteligenci). Právě díky ní můžete téměř zázračně upravovat fotografie, asistent vám bude rozumět bez oklik nebo odemykání obličejem bude fungovat okamžitě. A nejlepší na tom je, že to všechno se děje uvnitř telefonu, aniž by se cokoli posílalo ven. Méně času čekání, více soukromí pro vás a mnohem plynulejší zážitek.
To vše je na každodenní bázi znatelné. Mluvíme o rychlejších úpravách videa, fotografiích, které se samy upravují v reálném čase, odemykání, které neselže, a asistentech, kteří nemusí třikrát opakovat, co jim říkáte. O těchto drobnostech, díky kterým je používání telefonu pohodlnější, svižnější a bezpečnější. Navíc tím, že telefon nemusí neustále odesílat data do cloudu, spotřebovává při těchto procesech méně energie (a také samozřejmě nespotřebovává data z našeho tarifu).
Více energie pro nový čip
Tímto čipem chce Samsung bezprostředně konkurovat Qualcommu a Applu, dvěma značkám, které již léta dominují high-endu. A činí tak tím, že se rozhodl pro architekturu, která upřednostňuje efektivitu, bezpečnost a reálné využití umělé inteligence.
Po technické stránce Exynos 2500 nezaostává. Je vybaven desetijádrovým procesorem, který slibuje dostatek výkonu pro jakoukoli aplikaci a je doplněn grafickým procesorem Xclipse 950, vyvinutým ve spolupráci se společností AMD. Tato grafická karta nabízí podporu hardwarově akcelerovaného ray tracingu a poradí si s displeji 4K při 120 Hz.
Podporuje také kamery s rozlišením až 320 megapixelů a dokáže nahrávat v rozlišení 8K při 30 fps. Podporuje moduly LPDDR5X RAM a disky UFS 4.0, což jsou dva standardy, které se vyskytují v nejvyšších řadách.
Má podporu sítí 5G NR díky zabudování modemu Exynos 5400. Má také podporu Bluetooth 5.4, USB-C 3.2 a určování polohy pomocí GNSS.
Tímto čipem se korejská značka staví do mnohem konkurenceschopnější pozice a především více odpovídá tomu, co dnešní uživatelé očekávají. Uživatele, který chce výkon, to ano, ale také jistotu, že jeho informace jsou dobře chráněny.
Inovace ve výrobním procesu
Exynos 2500 je jedním z prvních čipů, které využívají 3nanometrovou výrobní technologii společnosti Samsung, což představuje významný pokrok oproti dříve používaným 5nanometrovým procesům. Toto zmenšení velikosti uzlu nejenže zlepšuje energetickou účinnost, ale také umožňuje použít větší počet tranzistorů na stejném prostoru, což vede k vyššímu výkonu. Podle společnosti Samsung může tento výrobní proces snížit spotřebu energie až o 45 % a zvýšit výkon o 23 % ve srovnání s 5nanometrovými procesy.
Třínanometrová technologie společnosti Samsung navíc využívá architekturu GAA (Gate-All-Around), která zlepšuje řízení toku proudu a snižuje úniky energie, což je častý problém starších výrobních procesů. Tato inovace má zásadní význam pro udržení konkurenceschopnosti na trhu polovodičů, kde jsou klíčové faktory energetická účinnost a výkon.