Troufám si tvrdit, že v dnešní době je internet nedílnou součástí života téměř každého jedince na této Zemi. Stal se naším parťákem, pomocníkem a v některých případech i doktorem (ne, vyhledávat symptomy na internetu nikdy nebyl a nikdy nebude dobrý nápad). S internetem však přichází nejen výhody, ale i velká zodpovědnost. I na internetu na nás totiž číhají zloději, podvodníčci a kriminálníci – hackeři. Pokud nebudete opatrní, může se tak stát, že snadno narazíte na jejich fígle a přijdete o citlivá data či o peníze, což samozřejmě nikdo nechce. My vám dnes naštěstí přinášíme článek, který vám pomůže zorientovat se ve zdánlivě složitém světě internetových podvodů. Tak pojďme na to!
Obsah Které skupiny internetový podvodníci ohrožují nejvíce? Nejlepší kemp v ČR Phishing – podvodné emaily Vishing aneb podvodné telefonáty Podvodná videa aneb deepfake
Které skupiny internetový podvodníci ohrožují nejvíce? Obecně je známo, že nejvíce ohroženou skupinou na internetu jsou děti. A není divu – zvláště v dnešní době mobilní telefon a sociální sítě používají už děti předškolního věku. Rodiče často své děti nepoučí o základním chování na internetu a mnoho z nich nemá ani tušení, co jejich dítě na internetu provádí.
Dle policie České republiky jsou nejvíce ohroženou skupinou děti ve věku od 12 – 15 let .
Další ohroženou skupinou jsou i senioři . Nechceme tímto podporovat stigma, že jsou senioři neschopni s internetem pracovat, bohužel jsou ale náchylnější k tomu, že naletí na internetové podvody, které by jiný uživatel internetu snadno rozpoznal.
Phishing – podvodné emaily Jeden z nejčastějších podvodů na internetu je phishing. Ne, nejedna se o nic spojeného s rybařením. Cílem phishingu je získat vaše citlivé informace (například číslo platební karty, přístupy do online bankovnictví atd.) Hackeři phishing využívají zejména formou podvodných emailů , ve kterých se tváří například jako zástupce vaší banky, zásilkové služby apod. V mailech vás obvykle vyzvou k doplnění čísla vaší platební karty či bankovního účtu. Pokud to uděláte, obvykle přijdete o velkou řádku peněz na vašem účtu.
Jak se proti němu bránit? Varovat vás může hned několik signálů. Hackeři často používají podezřelé emailové adresy – proto kontrolujte, zda doména za značkou @ odpovídá názvu společnosti atd. V emailu jsou často gramatické a stylistické chyby, jelikož hackeři jsou ve většině případů z jiných zemí a využívají automatické překladače. Dávejte si také pozor na odkazy v emailech , protože i ty mohou značit podvrh. Jakýkoli časový nátlak či podezřelé požadavky na poplatky atd. jsou rovněž varovným signálem phisingu.
Vishing aneb podvodné telefonáty Vishing je podvod po telefonu, kdy se volající vydává například za bankéře, policistu nebo příbuzného a snaží se z vás vylákat peníze nebo citlivé informace. Může vám tvrdit, že je váš bankovní účet napaden, že jste udělali dopravní přestupek nebo že někdo z rodiny nutně potřebuje půjčit peníze. Podvodníci často umí napodobit i známé telefonní číslo, takže se na displeji může objevit kontakt, kterému důvěřujete. Aby vás oklamali, bývají velmi přesvědčiví a dobře připravení.
Jak se proti němu bránit? Důležité je hlavně zachovat klid – člověk totiž ve stresu a pod nátlakem často vishing nerozpozná. Dát pozor byste si měli hlavně na nevyžádané telefonní hovory. Pokud vám navíc telefonát přijde v podivnou denní dobu (uprostřed noci) a tvrdí, že je zástupcem vaší banky atd., měli byste rozhodně zpozornět. Ověřit byste si měli nejen jméno volajícího a instituce, ze které volá, ale rovněž chtějte nějakou interní informaci. Pokud volající stále naléhá, hovor okamžitě ukončete a nevolejte na číslo zpět.
Podvodná videa aneb deepfake Ano, i tohle je nyní na internetu problém.
Deepfake videa jsou falešná videa vytvořená pomocí pokročilé technologie, která napodobuje vzhled a hlas skutečných lidí, jako jsou známé osobnosti, autority nebo dokonce vaši blízcí. Vypadají velmi realisticky, ale nejsou pravdivá. Často se používají k podvodům – například k šíření nepravdivých informací, ovlivňování veřejného mínění nebo k získání citlivých údajů od nic netušících lidí. S nástupem AI a všeobecné digitalizace tento problém čím dál častěji k vidění.
Jak se proti němu bránit? Pokud narazíte na podezřelé video, nejdříve si ověřte jeho zdroj – například na oficiálních kanálech dané osoby nebo instituce. Deepfake videa často cílí na emoce , jako je strach nebo rozhořčení, proto je důležité zachovat klid a situaci racionálně posoudit. Všímejte si také konzistence informací a hledejte další záznamy, které mohou tvrzení potvrdit nebo vyvrátit. Pokud se video týká někoho, koho znáte, ověřte si jeho pravdivost přímo s danou osobou jiným komunikačním kanálem.
Nebojte se edukovat
Abyste se proti internetovým podvodům mohli bránit, je nutné být stále v obraze. V ohrožení je totiž naprosto každý, kdo se na internetu pohybuje. Naleznete spousty edukačních webů, videí, podcastů i aktuálních knih, které se tomuto tématu věnují. Nebojte se navíc edukovat nejen sebe, ale i své děti či rodiče a prarodiče, protože právě oni jsou nejvíce náchylní k manipulaci těmito směry.
My vám přejeme, aby vás internetový podvodníci nedostali a doufáme, že vám náš článek pomohl.
Ext. Policie , Kybertest , Vodafone
<p>The post Nejčastější podvody na internetu: Ohrozit mohou kohokoli! first appeared on CzechTechnology .</p>