Odběr krevní plazmy – někdo možná chodí pravidelně plazmu darovat, někdo o této možnosti slyšel, ale neví, co se za ním skrývá. Přitom krevní plazma je pro naše tělo tolik důležitá! Darováním krevní plazmy navíc můžete pomoci lidem s celou řadou onemocnění, které jim ztrpčují život.
My si v dnešním článku popíšeme, jak odběr krevní plazmy funguje a jak se plazma dále zpracovává a využívá pro léčebné metody v medicíně. Tak pojďme na to!
Obsah Co dělá plazma v těle? Co léčí krevní plazma? Jak probíhá darování krevní plazmy? Podmínky pro dárcovství Pomozte i vy Co dělá plazma v těle? Ještě než se pustíme do popisu samotných odběrů a zpracování, je nutné si vysvětlit, jak plazma v našem těle funguje a k čemu přispívá.
Krevní plazma je tekutá složka krve, která obsahuje především bílkoviny, minerály a enzymy. Kromě toho, že slouží jako prostředí pro krevní buňky, plní i řadu důležitých funkcí – podílí se například na přenosu vstřebaných živin, zástavě krvácení a podpoře imunitního systému. Plazma získaná při odběrech krve nebo pomocí plazmaferézy se využívá hlavně k výrobě léčiv, jako jsou koncentráty pro zástavu krvácení či očkovací látky. V některých případech se podává přímo pacientům – například při rozsáhlém krvácení, popáleninách nebo poruchách srážlivosti.
Co léčí krevní plazma? Darováním krevní plazmy můžete pomoci velkému množství lidí s celou řadou onemocnění. Z krevní plazmy se vyrábějí imunoglobuliny – speciální protilátky, které se využívají při léčbě poruch imunity, autoimunitních onemocnění a při ochraně rizikových pacientů před infekcemi.
Pomoci však může krevní plazma i při rozedmě či infekčních onemocněních jako je tetanus, žloutenka nebo vzteklina.
Důležitou složkou v krvi je také albumin , který se podává při rozsáhlých popáleninách, úrazech nebo stavech spojených s velkou ztrátou tekutin, protože pomáhá udržovat objem krve a stabilizovat krevní tlak.
Více o odhalování nemocí se můžete dozvědět v našem článku o laboratorní diagnostice .
Jak probíhá darování krevní plazmy? Odběr krevní plazmy, známý jako plazmaferéza (nebo obecněji aferéza ), probíhá pomocí speciálního přístroje, který odděluje tekutou složku krve – plazmu – od krevních buněk. Celý proces začíná registrací a lékařským vyšetřením, při kterém se zkontroluje zdravotní stav dárce. Během samotného odběru je dárce napojen na přístroj (tzv. separátor), který krev v několika cyklech odebírá, odděluje plazmu a zbytek krve vrací zpět do těla. Tento proces trvá přibližně 40 až 50 minut a je šetrný i při opakovaném dárcovství.
Odběr je pro tělo trošičku náročnější, je tedy třeba si odpočinou, občerstvit se a nedělat žádnou namáhavou činnost. Po odběru také můžete a nemusíte obdržet finanční náhradu.
Poznámka: Tato anketa je vložena automaticky do příspěvku.
Podmínky pro dárcovství K darování krve se může přihlásit každý zdravý člověk ve věku od 18 do 65 let, který váží alespoň 50 kilogramů.
V případě, že chce dárce podstoupit odběr krevní plazmy nebo krevních destiček formou aferézy, musí vážit minimálně 60 kilogramů a mít za sebou alespoň dva předchozí plné odběry krve. Interval mezi jednotlivými odběry plné krve je stanoven na 10 týdnů, přičemž ženy mohou darovat maximálně třikrát ročně a muži čtyřikrát. U odběrů plazmy nebo destiček je možné darovat častěji – s odstupem alespoň dvou týdnů. Před každým odběrem je nutná registrace, ověření identity a pojištění, vyplnění dotazníku o zdravotním stavu, odběr krevního vzorku a lékařské vyšetření, které zahrnuje i osobní rozhovor s lékařem.
Pomozte i vy Darování krevní plazmy je jednoduchý, bezpečný a zároveň velmi cenný způsob, jak pomoci lidem s vážnými zdravotními problémy. Plazma je nenahraditelná složka krve, která se využívá při léčbě řady onemocnění – od poruch srážlivosti přes popáleniny až po infekční či autoimunitní choroby. Díky moderním technologiím je plazmaferéza šetrná k tělu a umožňuje častější odběry bez velkého zatížení. Každý zdravý dospělý, který splňuje základní podmínky, se tak může stát dárce a aktivně přispět k záchraně či zlepšení života druhých. Kromě dobrého pocitu může dárce získat i drobnou finanční kompenzaci. Pokud tedy uvažujete, jak pomoci druhým smysluplným způsobem, darování plazmy je skvělá volba.
Zdroje: Nemocnice Prostějov , Cara plasma , ÚHKT , VFN , Europlasma
<p>The post Jak funguje odběr krevní plazmy, a co z ní dále vzniká? first appeared on CzechTechnology .</p>