Moderní obce a města jsou stále více vystavovány narokům na modernizaci a celkovou digitalizaci svého fungování. S tím je samozřejmě spojeno i očekávání jeho obyvatel na kvalitu služeb, životního prostředí i celkové ochrany měst.
Co může tedy celkovou práci samospráv, včetně rychlé reakce na vzniklé situace, usnadnit? Máme pro vás jednu odpověď – Geografický informační systém! V dnešním článku vám jej představíme a řekneme si konkrétní příklady, kde tento vynález nachází své využití v rámci správy obcí!
Obsah
- Co je GIS?
- Kde se GIS využívá?
- GIS službách obcí
- Smart cities
- GIS je klíčem pro budoucnost
Co je GIS?
Geografický informační systém (GIS) je nástroj sloužící k tvorbě, správě a vizualizaci prostorových dat. Umožňuje pracovat nejen s informacemi o poloze sledovaných objektů nebo jevů, ale také s jejich popisnými vlastnostmi.
Tím vytváří pevný základ pro rozmanité analýzy a vizualizace, které pomáhají odhalit souvislosti a lépe pochopit širší geografický kontext. Velkou výhodou GIS je schopnost vizuálně komunikovat prostřednictvím map – ty jsou srozumitelné i bez hlubších technických znalostí a usnadňují kvalifikovaná a efektivní rozhodnutí.
Kde se GIS využívá?
GIS má opravdu široké využití napříč nejrůznějšími obory. Setkat se s ním tak můžete například v leteckém průmyslu (letecké mapy), ale nejvíce na mapových portálech či ve službách. Dále své využití nachází i v distribučních společnostech v rámci správy inženýrských sítí. Setkat se s ním však můžete i v rámci ochrany životního prostředí či ochrany proti pohromám. Stále více je GIS využíván ve státní správě, v rámci ministerstev, krajích a městech, ale i ve školství.
GIS službách obcí – konkrétní příklady
Jak už bylo řečeno, GIS jde využít napříč nejrůznějšími obory, ale pojďme si říci nějaké konkrétní příklady. Geografický informační systém se v obcích může využít v rámci sledování a vyhodnocování toku energie, logistice a dopravy ve městě, čímž se výrazně zvýší celková spokojenost obyvatel. Na to navazuje i fakt, že systém lze použít ke zlepšení pro život lidí v obcích a ke sdílení dat a komunikaci s veřejností. Využít se však může již při plánování výstavby a naopak i v krizových situacích, jelikož GIS dokáže i reagovat na vzniklý problém.
Budoucnost je v datech aneb smart cities
Oficiální definice pojmu „chytré město“ (smart city) zatím neexistuje, obecně však tento termín označuje takové městské prostředí, kde digitální, informační a komunikační technologie přispívají ke zvyšování kvality života obyvatel. Může jít například o využívání obnovitelných zdrojů energie, snižování energetické spotřeby, ekologická technologická řešení, efektivní řízení dopravy či sdílení dat a sítí pro veřejné účely.
„Chytrost“ města se může projevovat v celé řadě oblastí – od ekonomiky a technologií přes dopravu a správu až po vzdělávání a komunikaci s veřejností. Společným cílem by měla být snadná dostupnost služeb a infrastruktury pro všechny obyvatele – včetně seniorů, rodičů na mateřské či otcovské dovolené, osob se zdravotním postižením i drobných podnikatelů.
Jedním z klíčových pilířů chytrého města je digitalizace, která propojuje jednotlivé systémy a umožňuje rychlejší, efektivnější a transparentnější fungování městské správy. A k digitalizaci města je skvělým krokem začlenění GIS!
GIS je klíčem pro budoucnost
Geografický informační systém dnes představuje mnohem víc než jen nástroj pro práci s mapami. V obcích a městech se stává důležitým partnerem pro každodenní rozhodování, plánování rozvoje i krizové řízení. Díky své schopnosti přehledně propojit prostorová a popisná data pomáhá nejen zefektivnit chod úřadu, ale také přiblížit veřejnou správu samotným obyvatelům.
Zdroje: Arc data, GIS Karel Jedlička, UVT
<p>The post GIS systémy ve službách obcí: Mapy, data a plánování first appeared on CzechTechnology.</p>