Pokud se pohybujete na poli zvuku a zvukové zábavy, nejspíše pro vás pojem “fantomové napájení” není nic nového. Nemusí to být ovšem vždy pravidlo. Fantomové napájení je přitom dnes nedílnou součástí v oblasti ASMR, hudební branže, podcasterů či stand-up komiků. My se vám v dnešním článku pokusíme co možná nejvíce přiblížit smysl a fungování fantomového napájení tak, aby jej pochopil i laik.
Obsah Co je to fantomové napájení? Jak funguje fantomové napájení? Základní typy mikrofonů Dynamické mikrofony Kondenzátorové mikrofony Páskové mikrofony Elektretové mikrofony Jaké mikrofony vyžadují fantomové napájení? Ještě něco o dynamických mikrofonech Slovo nakonec
Co je to fantomové napájení? Fantomové napájení je metoda napájení, která se používá u mikrofonů, které potřebují elektrickou energii k provozu své vnitřní elektroniky. Tento způsob napájení se obvykle realizuje prostřednictvím standardních mikrofonních kabelů (například XLR), takže není nutné použít žádný samostatný napájecí adaptér. Nejčastěji se využívá u kondenzátorových mikrofonů , které by bez tohoto napájení nebyly schopny správně fungovat. Díky tomu je jejich použití mnohem pohodlnější a efektivnější například ve studiovém i koncertním prostředí.
Jak funguje fantomové napájení? Fantomové napájení funguje díky kombinaci fantomového zdroje a XLR konektoru . Kondenzátorové mikrofony obsahují citlivé aktivní obvody, které vyžadují stabilní napětí – nejčastěji 48 V stejnosměrného proudu. Proto se místo běžné zásuvky, která by je mohla poškodit, používá právě fantomový napáječ.
Ten transformuje vysoké střídavé napětí ze zásuvky na nízké a stabilní stejnosměrné napájení. Zajišťuje to pomocí tří hlavních částí: transformátoru, usměrňovače a filtrů .
XLR kabel pak slouží nejen k přenosu signálu , ale i k napájení mikrofonu . Díky svým třem pinům dokáže přenášet dva nefázové signály, které se na straně přijímače složí do čistého zvuku bez rušení – právě to z XLR dělá ideální řešení pro profesionální audio.
Základní typy mikrofonů Dynamické mikrofony Dynamické mikrofony jsou odolné , spolehlivé a skvěle si poradí i v náročných podmínkách. Nemají složité vnitřní obvody, a proto nevyžadují žádné napájení . Jsou ideální pro živé vystupování, protože dobře snášejí vysokou hlasitost a nejsou tak citlivé na okolní hluk.
Kondenzátorové mikrofony Kondenzátorové mikrofony jsou citlivější a přesnější než dynamické, a proto se často používají ve studiovém prostředí. Vyžadují fantomové napájení , protože obsahují aktivní obvody. Dokážou zachytit jemné nuance hlasu i nástrojů a mají široký frekvenční rozsah. Hodí se hlavně tam, kde je potřeba detailní a čistý záznam.
Páskové mikrofony Páskové mikrofony (nebo také „ribbon“) mají specifický a teplý zvuk . Využívají tenký kovový pásek, který reaguje na zvukové vlny. Jsou velmi citlivé , a proto vyžadují šetrné zacházení. Některé moderní modely mají aktivní obvody a vyžadují fantomové napájení. Jsou oblíbené pro retro, analogový zvuk.
Elektretové mikrofony Jedná se o typ kondenzátorových mikrofonů s trvale nabitou elektretovou vrstvou. Jsou velmi malé , levné a často integrované do zařízení jako mobilní telefony , diktafony nebo klopové mikrofony . I přes svou velikost dokážou dobře zachytit hlas, a proto se využívají v reportážích, divadle nebo natáčení.
Jaké mikrofony vyžadují fantomové napájení? Fantomové napájení je nezbytné především pro pravé kondenzátorové mikrofony, které bez něj nefungují vůbec. Dále ho často vyžadují také elektretové mikrofony, které mají vestavěný předzesilovač. Aktivní páskové dynamické mikrofony rovněž potřebují fantomové napájení pro správnou činnost, na rozdíl od běžných dynamických mikrofonů, které ho nevyužívají. Obecně platí, že jakýkoliv mikrofon s aktivní elektronikou bude fantomové napájení alespoň částečně potřebovat.
Ještě něco o dynamických mikrofonech Dynamické mikrofony obvykle nepotřebují fantomové napájení. Výjimkou jsou však modely s velmi nízkým výstupním signálem, jako například Shure SM7B , které vyžadují použití předzesilovače ke zvýšení hlasitosti. Pokud je tento předzesilovač aktivní (tedy napájený), je často nutné fantomové napájení zapnout – i když samotný mikrofon ho přímo nevyužívá.
Slovo nakonec Jak vidíte, fantomové napájení je nedílnou součástí spousty mikrofonů. Pokud mikrofon využíváte ke své práci nebo koníčku, což je dnes velmi běžné, určitě je skvělé, že jste si náš článek přečetli a víte tak o svém oboru zase něco nového Phantomové napájení totiž umožňuje efektivní využití mikrofonů a to bez zbytečného zapojení dalších zdrojů. A pokud vás brzy čeká vystoupení – přejeme hodně štěstí!
Zdroje: Gear4music , Top Muzika , Kytary.cz
<p>The post Co to je fantomové napájení, kdy a proč se používá? first appeared on CzechTechnology .</p>