Společnost SpaceX dnes dosáhla monumentálního milníku, když z vesmírné stanice na floridském mysu Canaveral vypustila izraelský komunikační satelit. Tento úspěšný start znamenal 500. misi rakety Falcon 9 společnosti SpaceX, která je základním kamenem globálních nosných kapacit.
Falcon 9 způsobil revoluci v cestování do vesmíru tím, že výrazně snížil náklady díky své průkopnické schopnosti opakovaně používat nosnou raketu orbitální třídy, což je výkon, který nemá obdoby u žádné jiné společnosti na světě.
Falcon 9 odstartoval z vesmírné stanice Cape Canaveral na Floridě v 1:04 místního času, aby se vydal na komerční misi GTO. Tato mise úspěšně vynesla geostacionární družici Dror 1, vyvinutou společností Israeli Aerospace Industries (IAI). Podle deníku Jerusalem Post bylo na mysu přítomno 15 vědců z IAI, kteří byli svědky tohoto historického startu.
Družice Dror 1 je konstruována tak, aby obíhala Zemi přibližně každých 30 hodin a dosáhla výšky nejméně 36 000 kilometrů. Očekává se, že tato mise bude trvat 15 let a dlouhodobě posílí komunikační schopnosti Izraele. Raketa Falcon 9, která družici vynesla, předtím letěla 13krát, což pro společnost SpaceX znamenalo významný milník v podobě 500. mise. Tato konkrétní nosná raketa již dříve podpořila významné mise, mimo jiné misi Crew-8 NASA, Polaris Dawn, sedm misí Starlink a nákladní misi NASA.
Zahajovací let Falconu 9 se uskutečnil 4. června 2010 ze stejné startovací rampy. První misí rakety byl zkušební let se zátěžovým simulátorem Dragon, který byl klíčový pro certifikaci rakety pro lety posádky a nákladu NASA na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Během prvních letů společnost SpaceX ještě nepoužívala technologii pohonného přistání. Místo toho byla nosná raketa vybavena padákem, který nebyl úspěšně nasazen kvůli tomu, že se vozidlo po vynesení nákladu do vesmíru rozpadlo.
Po svém debutu letěl Falcon 9 ještě jednou v roce 2010 na další demonstrační misi NASA v prosinci. V letech 2010 až 2013 vypustila společnost SpaceX tuto raketu sedmkrát. V roce 2014 se Falcon 9 zapsal do historie, když se mu podařilo poprvé úspěšně přistát s pohonem a měkce se rozplácnout v oceánu. To znamenalo přelom v raketové technologii a vydláždilo cestu k opakovaně použitelným raketám, které známe dnes.

Zdroj: Youtube.com
Dnes je Falcon 9 nejaktivnější nosnou raketou na světě a jedinou raketou orbitální třídy, která je schopna opakovaného použití díky propulznímu přistání. Tato schopnost byla klíčová pro ambiciózní projekt Starlink společnosti SpaceX, jehož cílem je zajistit globální pokrytí satelitním internetem. Falcon 9 vynesl na oběžnou dráhu většinu z více než 7 000 satelitů, které tvoří konstelaci Starlink, a pomohl tak společnosti SpaceX vybudovat největší satelitní síť na světě.
Inovativní přístup společnosti SpaceX k opakovanému použití raket nejen snížil náklady na cesty do vesmíru, ale také zvýšil četnost startů. To umožnilo společnosti dominovat na trhu komerčních startů a získat kontrakty s NASA, americkým ministerstvem obrany a mnoha komerčními provozovateli satelitů. Společnost SpaceX i nadále posouvá hranice výzkumu vesmíru a Falcon 9 zůstává důkazem průkopnického ducha společnosti a jejího odhodlání zpřístupnit vesmír.