Lidská tvořivost nezná hranic. To, co se dříve zdálo nemožné, se nyní zdá být skutečností.
V průběhu času to historie znovu a znovu dokazuje. Snění nic nestojí. O zbytek se pak postará rozvoj vědy a čas. Zdá se, že lidstvo dělá obrovské pokroky v oblasti technologií a energie. To nás však zastihlo nepřipravené. Tvrdí, že tento silný proud energie dosáhne do nemožných míst. Tento průlom nepochybně znamená před a po.
Nemožná energie
Svět vesmíru býval velkou, temnou a neznámou oblastí. Ani ne tak kvůli jeho barvě jako takové, ale kvůli omezeným znalostem, které jsme o tomto místě měli. Zkoumání vesmíru bylo vzhledem k jeho specifickým a pro člověka nehostinným podmínkám vždy omezené. Stejně tak jeho pozorování a studium bylo vždy podmíněno rozvojem specifické technologie.
Dnes však víme stále více. Vývoj super vesmírných dalekohledů, jako je Hubbleův teleskop, Velmi velký teleskop (VLT), Teleskop Jamese Webba (JWST) nebo Gran Telescopio Canarias (GTC), je jen několika příklady. Vedle toho nám panorama otevírají a osvětlují mise a rozsáhlé studie. Stejně jako na Zemi byl však hlavním limitem průzkumu nedostatek energie.
Tento vývoj však slibuje být skvělým řešením a poskytuje nemožnou energii. Bude se vyrábět přímo ve vesmíru a pro lidstvo představuje obrovský skok. Bezprecedentního vývoje dosáhla bezprecedentní globální koalice. Jedná se o unikátní solární panel, který bude umístěn 400 km nad zemským povrchem. Bude fungovat jako jakási čerpací stanice pro dobíjení energie. Bude klíčem k dosažení nepředstavitelných míst.
Jak to funguje
Slunce je opět hlavním klíčem k otevření portálů k energii budoucnosti. Nejedná se však o jediný projekt. Je to nejsilnější zdroj energie, který ve vesmíru známe. Podle odborníků dokáže dodat obrovské množství energie za sekundu. Stačí jen vědět, jak ji využít. Jak ale funguje ve vesmíru? Kosmické lodě mohou být důležitou referencí, protože mají minimum solárních panelů.
Tyto kosmické lodě mohou využívat nepřetržité sluneční světlo a řešit tepelné a nákladové operace. Tyto panely však pracují v mnohem větším měřítku. S výkonem 60 kW jsou speciálně navrženy tak, aby poskytovaly potřebnou energii uprostřed vesmíru. V zásadě by konkrétně napájely solární elektrické pohonné systémy vesmírné stanice Gateway. Zásadní zastávka pro budoucí mise.
Inovativní konstrukce iROSA je určena k maximálnímu využití Slunce. Při výrobě většího množství energie současně minimalizuje objem potřebný pro její skladování. S ohledem na to je model nasaditelný. Tímto způsobem jsou mimořádně flexibilní, protože jejich kompaktní válcový tvar umožňuje jejich rozmístění ve vesmíru. Díky tomu je světlu vystavena větší plocha.
Létání do budoucnosti
Potenciál tohoto průlomu je obrovský. Díky tomuto výkonnému energetickému zajištění se myšlenka vesmírné stanice typu Gateway stále více blíží realitě, a nejen to. Otevírá nekonečné dveře. Zkoumání vesmíru posouvá své hranice. Navíc by mohla posunout výzkum a dokonce i dříve nemyslitelné činnosti, jako je těžba surovin.
Nemluvě o tom, že přibližuje lidstvo k realizaci vysněných výkonů bezpečnějším způsobem, jako je výzkum vesmíru lidmi a zejména mise na Mars. Tento technologický průlom je významným impulsem pro vývoj, který v posledních letech stále roste. Díky tomu, že je nás ve vesmíru stále více a že máme k dispozici stále více vědeckých poznatků, přestává být vesmír jen velkou záhadou. Letíme stále výš a výš do budoucnosti.
Věda o vesmírné solární energii
Myšlenka využití solární energie ve vesmíru není nová. Již desítky let vědci sní o možnosti zachycovat sluneční energii ve vesmíru a přenášet ji zpět na Zemi. Tento koncept, známý jako vesmírná solární energie (SSP), má potenciál poskytovat čistou a prakticky neomezenou energii. Sluneční energii ve vesmíru neovlivňuje noc, roční období ani počasí, což znamená, že by mohla vyrábět elektřinu nepřetržitě.

Zdroj: Youtube.com
Pro uskutečnění tohoto snu se vyvíjejí pokročilé technologie, včetně využití mikrovln nebo laserů k přenosu zachycené energie do přijímacích stanic na Zemi. Tyto technologické pokroky nejenže slibují revoluci ve způsobu získávání energie, ale mohly by mít také významný dopad na snižování emisí uhlíku a boj proti změně klimatu.
Výzvy a budoucnost vesmírné solární energie
Navzdory svému potenciálu čelí vesmírná solární energie několika výzvám. Náklady na vynesení solárních panelů do vesmíru jsou vysoké a technologie pro efektivní přenos energie se stále vyvíjí. S rostoucími investicemi do výzkumu a vývoje by však tyto překážky mohly být v blízké budoucnosti překonány.
Úspěch projektů, jako je 400 km vysoká solární soustava, by mohl otevřít cestu k nové éře čisté a udržitelné energie. S technologickým pokrokem se můžeme dočkat budoucnosti, kdy se vesmírná solární energie stane nedílnou součástí naší globální energetické infrastruktury.