Arboretum Bílá Lhota: Klidná procházka mezi vzácnými stromy
Arboretum v Bílé Lhotě je Národní přírodní památka nedaleko Litovle, která nabízí klidnou atmosféru zámeckého parku a mnoho vzácných dřevin i jiných rostlin. Návštěvníci si mohou prohlédnout rostliny z jižní Evropy, Asie, Severní Ameriky, Mexika, Sibiře a dalších oblastí. Některé dřeviny jsou staré více než 300 let.
"Arboretum Bílá Lhota je o dost menší než klasická arboreta. Na pozemcích s rozlohou tří hektarů najdete asi 500 druhů a kultivarů stromů, keřů, trvalek, cibulovin i jednoletých rostlin. K arboretu už třetí sezónu patří Zemědělská expozice, která návštěvníky poučí o hospodaření v dobách minulých a představí ukázky zemědělských plodin a bylinek," vysvětluje správce Arboreta Bílá Lhota Barbora Součková.
Arboretum každoročně vysazuje nové rostliny, letošní novinkou jsou i cedulky pro lepší orientaci v rostlinné říši nebo dřevěná socha k nově zrekonstruované hrázi. Návštěvníky čekají i dvě letní kina. "Kina jsou výjimečná v tom, že promítáme na úžasném místě ve stínu staletých stromů. Navíc máme otevřeno hodinu před promítáním a návštěvníci tak mají možnost si park projít večer, kdy je běžně zavřeno," doplňuje Součková.
V letních měsících je otevřeno denně kromě pondělí od 8 do 18 hodin. Základní vstupné pro dospělé činí 70 korun, vstupenka s přidanou Zemědělskou expozicí stojí 90 korun. Děti do 6 let mají vstup zdarma. Starší děti, studenti a senioři mají slevu, v nabídce je i rodinné vstupné. Více informací je na arboretumbilalhota.cz.
Tajemný Šumperk: Čarodějnické procesy i umění léčitelství
Město Šumperk má svou temnou historii, kterou připomíná stálá expozice ve sklepení Evropského domu setkávání, známého jako Geschaderův dům. Neblaze proslulé čarodějnické procesy ze 17. století, jejich průběh a osudy obětí návštěvníkům přibližuje hlas inkvizitora Jindřicha Bobliga z Edelstadtu, který procesy řídil z panství ve Velkých Losinách.
Prohlídka expozice trvá přibližně 40 minut. V letních měsících je otevřeno každý den od 9 do 17 hodin, poslední prohlídka začíná 45 minut před koncem provozní doby. Vstupné pro dospělé činí 80 korun. Děti, studenti a senioři mají slevu. Děti do 6 let mají vstup zdarma.
Pro malé i velké letos Šumperk nabízí také novou interaktivní prohlídku Tajemství klášterní lékárny. Nachází se v klášterním kostele Zvěstování Panny Marie. Návštěvníkům nabízí pohled do života středověkých mnichů nebo možnost namíchat vlastní bylinnou směs. V rámci prohlídky je také možné navštívit výstavu věnovanou léčivým bylinám v prostorách Geschaderova domu.
Jednotná cena prohlídky je 70 korun za osobu, v letních měsících probíhá každý den v 10:30, 12:30 a 14:30. Více informací o expozici i nové prohlídce je na infosumperk.cz.
Andělárium: Umělecká zastávka v přírodě
Andělské stezky v okolí Šumperka lákají rodiny s dětmi, výletníky i všechny, kdo hledají klid v přírodě. Dřevěné sochy andělů zdobí části značených turistických tras v příměstském lese, které spojují Šumperk s Rejcharticemi a Městskými skalami. Putování od rozcestníku Tulinka po modré turistické značce dovede návštěvníky až do Andělária v obci Rejchartice, kde se prolíná umění s jedinečnou atmosférou.
Andělárium je originální galerie pod širým nebem, kde návštěvníci najdou nápadité sochy andělů vyřezávané ze dřeva. Galerie začala vznikat v roce 2013 během sochařského sympozia Spolku Artibi a každý rok se rozroste o další umělecká díla. Vždy třetí červencový týden mohou návštěvníci sledovat, jak sochaři a řezbáři tvoří jedinečné sochy, které se připojí k ostatním andělům na louce. Letos setkání proběhne netradičně a bude se věnovat spíše opravám a údržbě.
Galerie se nachází na louce v obci Rejchartice nedaleko Šumperka. Trasa od rozcestníku Tulinka je dlouhá zhruba pět kilometrů. Vstupné se neplatí a místo je celoročně volně přístupné.
Zlatokopecký skanzen: Stopy dávných pokladů ve Zlatých Horách
Zlatokopecký skanzen ve Zlatých Horách leží v malebném údolí říčky Olešnice a nabízí jedinečný pohled nejen do historie zlatokopectví. Nachází se zde funkční replika středověkých hornických mlýnů s naučnou stezkou, návštěvníci se mohou podívat na drcení zlaté rudy a v rámci prohlídky s průvodcem si také vyzkouší rýžování zlata. Běžný život horníků jim představí Hornická osada, v jejíž blízkosti se nachází závodiště, kde každoročně probíhá soutěž v rýžování zlata.
Skanzen výrazně zasáhly loňské povodně a část areálu stále prochází obnovou. "Návštěvníci si mohou prohlédnout pár velkoformátových fotek na tabuli přímo ve skanzenu a porovnat tak, kolik práce se nám povedlo udělat," říká ředitel organizace Zlatohorsko kraj pokladů Jiří Juráš. V nejbližší době skanzen čeká instalace nového závodiště pro soutěže v rýžování zlata a kompletně nová elektroinstalace v celém areálu.
V letních měsících je otevírací doba každý den od 10 do 18 hodin. Vstupné do skanzenu pro dospělé stojí 100 korun, senioři a děti od 6 do 15 let mají slevu. Děti do 6 let mají vstup zdarma. V ceně vstupného jsou i dvě prohlídky s průvodcem. Více informací je na krajpokladu.cz.
Zbrašovské aragonitové jeskyně: Unikát evropského významu
Zbrašovské aragonitové jeskyně v Teplicích nad Bečvou jsou mezi turisty známější, mnoho z nich si však neuvědomuje, že jde o přírodní unikát nejen v Česku, ale i v Evropě. Jsou výjimečné svým vznikem, vysokou celoroční teplotou i výzdobou, kterou tvoří minerál aragonit, raftové stalagmity nebo kulovité sintrové povlaky připomínající koblihy.
"Zbrašovské aragonitové jeskyně jsou výjimečné svým vznikem, na němž se kromě běžných srážkových vod podílela i teplá uhličitá kyselka. V celé Evropě nenajdete zpřístupněné jeskyně s obdobným mikroklimatem, výskytem plynových jezer a unikátní výzdobou. V rámci naší republiky mají také nejvyšší celoroční teplotu ovzduší 14,5 °C," vysvětluje vedoucí Správy Zbrašovských aragonitových jeskyní Barbora Šimečková.
V letních měsících je otevírací doba každý den kromě pondělí od 9 do 16 hodin. Plné vstupné činí 200 korun, senioři a studenti mají snížené vstupné 150 korun, dětské vstupné stojí 100 korun. Do konce října je součástí prohlídky výstava mladých ostravských sochařů s názvem Postmineral. Více informací je na zbrasovske.caves.cz.