Rozdíly v důchodech mezi západními a východními Německami přetrvávají i více než tři dekády po znovusjednocení Německa. Podle aktuálních údajů odborných institutů dosahuje průměrný rozdíl penze u žen více než 350 eur měsíčně ve prospěch těch, které žily a pracovaly v bývalé Německé demokratické republice.
Jedním z hlavních důvodů je vyšší počet žen zaměstnaných na plný úvazek ve východním Německu ještě před rokem 1990. Zatímco v západní části Německa byly ženy tradičně častěji v domácnosti nebo se věnovaly dětem na plný úvazek, na východě ženy běžně pracovaly i po narození dětí. To bylo umožněno díky promyšlenému systému státní péče o předškolní děti.
Ve většině východoněmeckých rodin bylo samozřejmostí mít dvě zaměstnané osoby, což se později promítlo i do výše starobní penze. Statistická data ukazují, že v západních spolkových zemích v průměru ženy nedosahují ani na 1 000 eur, ve východních však žádný z regionů neklesá pod hranici 1 100 eur. Ve východním Německu dosahuje mediánové číslo více než 1 200 eur.
Důchody žen v bývalé NDR převyšují ty na západě Finanční zajištění starších žen z východu je tak paradoxně po dekádách nevýhodnější ekonomické situace vyšší než na západě. Rozdíly však pramení hlavně z toho, jak se lišily podmínky zaměstnanosti a společenská očekávání vůči ženám na obou stranách někdejší železné opony. Socialistický systém v NDR ženám umožňoval zapojení do pracovního procesu prakticky bez přerušení, protože stát garantoval místo ve školce a škole, a tak ženy během života zpravidla nenasbíraly dlouhé mezery v pojištění.
V západním Německu bylo běžnější po mateřské zůstat delší dobu mimo pracovní trh či pracovat pouze na zkrácený úvazek. To následně vedlo k nižší částce, kterou ženy odvedly na důchodové pojištění, a tedy nižším finálním důchodovým dávkám. V posledních letech německé statistiky rovněž potvrzují, že rozdíly v penzích mezi muži východu a západu jsou už jen malé.
Muži ve starých spolkových zemích dostávají v průměru téměř 1 430 eur, zatímco na východě kolem 1 416 eur. Tento trend ukazuje, že hlavní disproporce se nyní týkají žen, neboť pracovní zapojení mužů bylo ve všech částech Německa srovnatelné. Co se týče životních nákladů, východní regiony Německa mají stále nižší průměrné mzdy a vyšší nezaměstnanost než západní části.
Západoněmecké ženy budou závidět Přesto si ženy, které do důchodu odešly po pracovním životě ve východním bloku, polepšily alespoň díky svému důchodu. Německé úřady i nezávislé instituce však dlouhodobě upozorňují na to, že obecně zůstávají důchody žen často výrazně nižší než u mužů, zejména z důvodu přerušování kariéry kvůli péči o rodinu.
Rozdíly ve výši starobních důchodů mezi západem a východem se budou podle prognóz postupně smazávat, protože novější generace žen už mají podobnější pracovní modely bez ohledu na region. Organizace zabývající se otázkami zaměstnanosti a sociální politiky doporučují, aby stát zohledňoval péči o děti a dlouhodobou neplacenou práci v systému penzijního pojištění. Upozorňují, že přes zlepšující se situaci je stále nutné myslet na rovné příležitosti a kompenzace pro ty, kteří byli v minulosti v nevýhodné pozici kvůli společenským očekáváním.
Zdroje: Německý statistický úřad, Institut Prognos, Bundeszentrale für politische Bildung, Süddeutsche Zeitung, Tagesschau, Frankfurter Allgemeine Zeitung.